iOS 5 i iCloud już 12 października

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Apple zaprezentowano nowy telefon komórkowy iPhone 4S (który wywołał zdecydowanie więcej negatywnych niż pozytywnych emocji) oraz odświeżone modele odtwarzaczy iPod touch i nano. Nas, wielbicieli tabletów internetowych, najbardziej interesuje jednak premiera rynkowa systemu operacyjnego iOS 5 i usługi iCloud, która będzie miała miejsce 12 października.

Podczas konferencji nie dowiedzieliśmy się wiele nowego na temat oprogramowania iOS 5; z wyjątkiem faktu, że przełomowa funkcja zaawansowanego asystenta głosowego, Siri, będzie dostępna wyłącznie na smartfonach iPhone 4S.

Przypomnijmy, wśród nowości, jakie Apple zaaplikowało nowej odsłonie jabłkowego systemu, znalazł się znacznie ulepszony i bardziej atrakcyjny wizualnie system powiadomień, aplikacja Reminders (jak sama nazwa wskazuje, jej zadaniem jest przypominanie o zadaniach do wykonania i pomoc w tworzeniu list, np. zakupów), aplikacja iMessage będąca uniwersalnym komunikatorem dla użytkowników urządzeń Apple, przeglądarka Safari wyposażona w karty zakładek oraz funkcje Reading List i Reader), odświeżony interfejs odtwarzacza muzycznego na tabletach iPad i iPad 2, bezprzewodowa synchronizacja z iTunes przy użyciu sieci Wi-Fi, aplikacja Newstand (wirtualny sklep z czasopismami i gazetami) oraz integracja z usługą iCloud pozwalająca na bezprzewodową synchronizację kontaktów, ustawień, e-maili oraz treści multimedialnych.

Co ciekawe, pojawią się dwie zupełnie nowe aplikacje: Find My Friends i Cards. Pierwsza z nich służy do odnajdywania lokalizacji swoich znajomych i kontaktu z nimi (bezpieczeństwo zapewniane jest dzięki czasowemu udostępnianiu danych GPS), natomiast druga do tworzenia pocztówek okolicznościowych, które możemy wysłać znajomym w tradycyjnej, fizycznej formie (cena jednej pocztówki w Europie wyniesie 4.99$, czyli około 16 złotych).

Programiści otrzymują dostęp do systemu iOS 5 w wersji „Golden Master” już dziś, lecz my, zwykli śmiertelnicy i użytkownicy, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać jeszcze 8 dni.

via Engadget