Internet mobilny w abonamencie – przegląd ofert operatorów

Abonament to przeżytek – dość często słyszę i czytam te słowa. Nieważne czy mamy na myśli abonament komórkowy czy na internet mobilny. Kilkuletnie zobowiązania dla jednych są uciążliwe, drogie i niepotrzebne, inni zaś wolą stabilność i znane od wielu lat marki. Czy w przypadku internetu mobilnego zwolennicy, jak i przeciwnicy abonamentów, znajdą coś dla siebie?

FM MOBILE

Mało znana sieć komórkowa należąca do FM GROUP (specjalizującej się w sprzedaży perfum, chemii gospodarczej i wielu innych produktów opartej na marketingu sieciowym i z tą działalnością może już być bardziej rozpoznawalna wśród konsumentów) działająca na nadajnikach Plusa posiada w ofercie kilka ciekawych propozycji internetu mobilnego „Dla każdego” z routerem lub modemem lub bez urządzenia na 12, 24 lub 24 miesiące.

Reklama

Umowy na 12, 24 i 36 miesięcy bez urządzenia

Umowy na 12 miesięcy:

 • net FM Start 12 m bez urządzenia: 30 GB za 29,90 zł z opłatą aktywacyjną 49 zł;
 • net FM Advance 12 m bez urządzenia: 50 GB za 39,90 zł z opłatą aktywacyjną 49 zł;
 • net FM Success 12 m bez urządzenia: 100 GB, a w zasięgu LTE nielimitowany dostęp do internetu – za 49,90 zł z opłatą aktywacyjną 49 zł.

Maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 150 Mb/s.

Umowy na 24 i 36 miesięcy z urządzeniem:

Abonamenty w obu przypadkach są identyczne cenowo i pakietowo jak w umowach na 12 miesięcy. Jedyną różnicą jest opłata aktywacyjna, która wynosi 1 zł dla każdego z planów taryfowych.

Dla wybierających urządzenie opłaty za modem lub router zróżnicowano w zależności od czasu zobowiązania (24 lub 36 miesięcy), niezależnie od wybranego pakietu. W tej opcji klienci zapłacą kwotę na start i ratę 10 lub 20 zł – w zależności od wybranej opcji:

 • +10 zł – opłata na start: Huawei E3372 LTE za 1 zł, TP-Link M7300 za 110 zł, Huawei E5573 za 110 zł, Huawei E5577 za 130 zł, TP-Link M7350 za 190 zł.
 • +20 zł: wszystkie wymienione wyżej modele za 1 zł na start.

Również prędkość transmisji danych wyniesie 150 Mb/s.

Warto też wspomnieć o internecie mobilnym do domu Home Office w abonamencie na 24 lub 36 miesięcy z urządzeniem i nielimitowanym LTE, o którym więcej na stronie operatora, ponieważ zamysłem zestawienia jest internet mobilny w każdym miejscu, nie tylko w zaciszu domowym.

nju mobile

nju mobile postawiło na abonament bezterminowy bez urządzenia, co oznacza, że w każdym momencie trwania umowy klient może z niego zrezygnować bez konsekwencji i kar umownych. Co abonent otrzymuje w zamian?

 • nju internetowy dla wykupujących nową usługę: 40 GB (w tym 1,87 GB w roamingu UE) za 29 zł miesięcznie. Do osiągnięcia pułapu 29 zł abonent zapłaci 19 groszy za każdy 1 MB, a po jego przekroczeniu będzie mógł swobodnie korzystać z transferu do wyczerpania limitu pakietowego;
 • nju internet dodatkowy jako dodatkowa karta dla klientów posiadających nju na abonament: 20 GB (w tym 1,23 GB w roamingu UE) za 19 zł miesięcznie.

Po wyczerpaniu transferu abonamentowego transmisja spadnie do 1 Mb/s. W przypadku potrzeby skorzystania z kolejnych paczek danych klient będzie miał możliwość uruchomienia dodatkowego pakietu 9 GB za 9 zł. 

W ceny obu abonamentów wliczony został rabat za otrzymywanie e-faktury. W przypadku, gdy klient nie wyrazi zgody na fakturę w formie elektronicznej, zapłaci 20 zł za aktywację; jeśli wyrazi zgodę – nie poniesie jej kosztów.

Na pierwszy rzut oka oferta może nie wyglądać rewelacyjnie i operator przy jej konstruowaniu miał taką świadomość, dlatego dla zachęcenia do pozostania w sieci przygotował usługę „Im dłużej, tym lepiej” – czyli GB za staż. Trzeba pamiętać o samodzielnym włączeniu usługi poprzez wysłanie SMS-a o treści START pod numer 8021:

 • nju internetowy: po pół roku klient skorzysta już z 80 GB, po roku ze 100 GB, a po dwóch latach 120 GB;
 • nju internet dodatkowy: 40 GB po pół roku, 50 GB po roku i 60 GB po dwóch latach.

Operator przewidział również sytuację, gdy abonent nie ma potrzeby korzystania z internetu w danym okresie rozliczeniowym. W tym przypadku nie zostanie pobrana opłata abonamentowa, jeśli rzeczywiście klient nie skorzystał z przydzielonego pakietu – z wyłączeniem 3 pierwszych okresów rozliczeniowych, w których zostanie pobrana minimalna opłata 9 zł. Jeśli na koncie włączona jest usługa bonusów za staż „Im dłużej, tym lepiej”, rachunek może wynosić 0 zł przez 6 okresów rozliczeniowych. Gdy okres niekorzystania z usługi jest dłuższy niż 6 okresów rozliczeniowych, numer zostanie automatycznie przeniesiony do oferty nju na kartę.

Warto dodać, że nju mobile działa na nadajnikach Orange – najlepszym przykładem jest zakup doładowania papierowego na kartę do nju, które w rzeczywistości jest doładowaniem do Orange.

LAJT MOBILE

Lajt mobile to operator znany głównie z dość tanich i przyzwoitych pakietowo ofert na kartę. Jednak, oprócz zobowiązań na kartę, operator zdecydował się również wprowadzić do oferty abonament elastyczny bez urządzenia i abonament na 12, 24 lub 36 miesięcy z routerem. Z uwagi na to, że lajt mobile jest operatorem wirtualnym, dlatego też korzysta z nadajników Plusa. Zasięg sprawdzimy na stronie operatora.

Abonament elastyczny: GIGABAJTY NA LAJCIE

Zasady są takie same jak w nju – umowa zawierana jest na czas nieokreślony, z której można zrezygnować w dowolnym momencie.

W abonamencie bez urządzenia dostępne są 4 plany taryfowe:

 • LAJT 10 GB LTE za 15 zł miesięcznie;
 • LAJT 20 GB LTE za 20 zł co miesiąc;
 • LAJT 30 GB LTE w cenie 30 zł miesięcznie;
 • LAJT 100 GB LTE za 35 zł miesięcznie.

Po wykorzystaniu transferu prędkość internetu zwalnia. W przypadku, gdy abonent potrzebuje większego transferu GB, będzie miał możliwość dokupienia pakietów dodatkowych:

 • 1 GB LTE za 5 zł;
 • 4 GB LTE za 10 zł;
 • 10 GB LTE za 15 zł.

INTERNET DOMOWY w Lajt Mobile

Dla poszukujących internetu mobilnego z urządzeniem do domu operator przygotował 3 propozycje, właściwie warianty czasowe zawieranych umów, gdyż transfer w każdym ze zobowiązań wyniesie po 100 GB. Na czym więc polegają różnice?:

 • Internet domowy 0 M (czyli umowa bezterminowa) z routerem za 49,99 zł miesięcznie, a jednorazowa opłata za router to (aż) 399 zł;
 • Internet domowy 12 M (umowa na 12 miesięcy) z routerem za 59,99 zł miesięcznie i jednorazową opłatą za router w wysokości 1 zł;
 • Internet domowy 24 M (24 miesiące) z routerem za 59,99 zł miesięcznie i routerem za 1 zł.

Zastanawiającym jest również fakt, że w regulaminie i cenniku usługi na próżno szukać jaki router otrzyma od sieci klient. Enigmatyczne określenie marki sprzętu jako „Router (LTE)” niewiele wyjaśnia. Być może wielu klientów nie będzie interesowała marka routera, ale wydając 399 zł w opcji Internet domowy 0 M jako potencjalny abonent sieci chciałabym wiedzieć za co zapłacę.

Należy również pamiętać, że za aktywację usługi w sieci zapłacimy jednorazowo 19 zł.

ORANGE Internet mobilny i Internet domowy 4G

W ofercie pomarańczowego operatora klienci znajdą zarówno internet mobilny do korzystania w każdym miejscu w kraju i roamingu UE, jak i dzielenia transferu w domu i poza nim.

W ramach oferty dostępne są 3 abonamenty z urządzeniem lub bez niego. Umowa zawierana jest na 24 miesiące dla nowych klientów, a abonenci przedłużający umowę mają możliwość wyboru zobowiązania na 24 lub 36 miesięcy. W ceny abonamentów zostały wliczone również rabaty za e-fakturę i terminowe płatności (5 zł) i za wyrażenie zgody marketingowej (5 zł). Przy zawieraniu nowej umowy należy również pamiętać o opłacie aktywacyjnej, której cena zostanie podana przy każdym ze zobowiązań, ze względu na różne stawki w poszczególnych abonamentach. Ceny pakietów dotyczą zarówno abonamentu z urządzeniem, jak i bez urządzenia.

 • Internet Mobilny Podstawowy: 10 GB (w tym 0,65 GB w roamingu UE) za 9,99 zł miesięcznie. Po wykorzystaniu transferu pakietowego automatycznie włącza się Zapasowy pakiet danych 10 GB, który kosztuje 10 zł co miesiąc. Następnie, po zużyciu dodatkowych gigabajtów prędkość transmisji danych spada do maksymalnie 1 Mb/s. Opłata aktywacyjna wyniesie 19,99 zł;
 • Internet Mobilny Optymalny: 50 GB (w tym 2,58 GB w roamingu UE) za 39,99 zł co miesiąc. Również w wersji Optymalnej, po wykorzystaniu pakietu taryfowego, włączy się automatycznie Zapasowy pakiet danych 10 GB za 10 zł, a po jego wykorzystaniu transmisja spadnie do 1 Mb/s. Opłata aktywacyjna to koszt 19,99 zł;
 • Internet domowy 4G: 250 GB za 69,99 zł miesięcznie. Transfer 250 został podzielony na 2 strefy: domową i poza nią. W strefie domowej klienci mają do dyspozycji 150 GB, a poza domem 100 GB. Skąd operator będzie wiedział kiedy jesteśmy w domu, a kiedy korzystamy z internetu w innym miejscu? W prosty sposób. Wyznaczenie lokalizacji strefy domowej następuje wraz z pierwszym połączeniem z internetem – dlatego dobrze, żebyśmy zrobili to właśnie w domu. Ponowne ustalenie zasięgu strefy domowej jest już płatne i każdorazowa jej zmiana to 10 zł. Dodatkowo, między północą, a 8:00 operator udostępnia klientom usługę Szczęśliwe Godziny – czyli darmowy transfer danych w porze nocnej. Po wyczerpaniu pakietu 250 GB prędkość transmisji spadnie do 16 kb/s. Opłata aktywacyjna to koszt 49,99 zł.

Urządzenia dostępne w abonamencie Orange Internet Mobilny i Internet domowy 4G

W planie Internet Mobilny Podstawowy dostępne jest tylko jedno urządzenie: Orange Airbox LTE, za które abonent zapłaci w 24 ratach po 10 zł.

W pozostałych planach taryfowych klienci wybiorą spośród kilkunastu urządzeń – od najtańszych routerów za 1 zł miesięcznej raty (np. Orange Airbox LTE), przez zestawy routerów (np. Huawei B315 + Orange Airbox LTE za 25,01 zł przez 24 miesiące w Planie Optymalnym), po zestawy z laptopa z routerem (np. laptop HP 255 G6 2018 z routerem Huawei B315 za 80,01 zł w Planie Optymalnym czy  70 zł miesięcznie w planie Internet Domowy 4G). Czym wyższy abonament tym pojawia się więcej opcji – chociażby w najwyższym planie pakietowym internetu mobilnego od Orange urządzenia pojawiają się również w zestawach: Samsung Galaxy J5 z routerem Huawei B315 za 45,01 zł miesięcznie, Samsung Galaxy J3 z routerem Huawei B315 za 36 zł miesięcznie, a nawet Samsung Galaxy S8 z routerem Huawei B315 za 135 zł miesięcznie.

Dla przedłużających umowy w ofercie Internetu Mobilnego Orange umożliwia zawarcie umowy na 24 lub 36 miesięcy, a także przyznaje bonusy w postaci dodatkowych 10 GB za staż. Co do urządzeń dla przedłużających umowy, w zobowiązaniu na 24 miesiące asortyment i ceny są identyczne jak w przypadku zawarcia nowej umowy. Natomiast dla przedłużających umowy na 36 miesięcy zakup routera w Planie Podstawowym jest niedostępny, a w Planach Optymalnym i Internecie Domowym 4 G wybór ogranicza się do 3 opcji: FlyBox Sky – zestaw modemu zewnętrznego i routera domowego, Orange Airbox LTE+ oraz zestawu laptopa HP 255 G6  z routerem Huawei B315.

Urządzenia i ceny można sprawdzić na stronie operatora zaznaczając odpowiednią opcję abonamentową.

OTVARTA

Sieć OTVARTA jest na rynku świeżakiem, bo funkcjonuje dopiero od marca 2018r. To kolejna sieć korzystająca z nadajników Plusa. OTVARTA reklamuje się jako polska firma, która płaci podatki w naszym kraju. Czy takie slogany zachęcą potencjalnych klientów? Tego nie wiem, ale ważniejsze od haseł promocyjnych jest to co sieć ma do zaoferowania.

Propozycja od OTVARTEJ to bezterminowa umowa bez urządzenia na abonament. Co ciekawe, abonent decydując się na zobowiązanie wybiera możliwość korzystania z dynamicznego bądź stałego IP (dynamiczny IP – czyli zmieniający się przy każdym logowaniu urządzenia, stały – niezmienny IP bez względu na logowania urządzenia). Podział na kategorie IP skutkuje zróżnicowaniem cen abonamentów:

Zmienny adres IP:

 • O! SZYBKI 5 GB! za 14,99 zł;
 • O! SZYBKI 10 GB! za 19,99 zł;
 • O! SZYBKI 30 GB! za 29,99 zł z możliwością dokupienia Pakietu Internet Noc 100 GB aktywnego między 1:00 a 8:00 za 3,99 zł ;
 • O! SZYBKI 100 GB!+ 200 W NOC (między 1:00 a 7:00) za 39,99 zł.

Stały adres IP (publiczny/prywatny):

 • O! STAŁY IP 5 GB! za 20,99 zł;
 • O! STAŁY IP 10 GB! za 25,99 zł;
 • O! STAŁY IP 30 GB za 35,99 zł z możliwością dokupienia za 3,99 zł Pakietu Internet Noc 100 GB aktywnego od 1:00 – 8:00;
 • O! STAŁY IP 100 GB! + 200 W NOC! (od 1:00 do 8:00) za 44,99 zł

Opłata aktywacyjna wyniesie 24 zł dla każdego z planów taryfowych, a kurier dostarczy przesyłkę za darmo. Wszystkie z planów obejmuje technologia LTE.

Po wykorzystaniu pakietu zawartego w planie taryfowym, internet będzie – jak określa operator – „bez limitu o zredukowanej prędkości” (32 kB/s). Gdy limit GB zostanie wyczerpany, a prędkość nie będzie dla nas zadowalająca na pomoc przychodzą dodatkowe pakiety dostępne w opcjach z dynamicznym IP: O! SZYBKI 5 GB!, 10 GB oraz stałym IP: O! STAŁY IP 5 GB! i O! STAŁY IP 10 GB!:

 • 1 GB za 5 zł;
 • 3 GB za 12 zł.

 

 

PLAY: INTERNET MOBILNY NA ABONAMENT

Propozycja od Play to internet mobilny z umową na 24 miesiące lub zobowiązanie elastyczne – jak np. w nju mobile czy lajt mobile. Operator rozgranicza także oferty w ramach abonamentu na 24 miesiące: na abonament z urządzeniem i bez urządzenia, co oznacza inne warunki dla obu zobowiązań. Dla porównania, w Orange te same zasady i ceny obowiązują w abonamencie z i bez urządzenia, a wybierając umowę z np. routerem do opłaty abonamentowej zostanie doliczona miesięczna rata za urządzenie.

Internet z umową na 24 miesiące z urządzeniem

Plany taryfowe, ich warunki oraz ceny obowiązują zarówno nowych, jak i stałych klientów. Dodatkowo jednak, abonenci przedłużający umowę otrzymają 50% rabat na abonament przez pierwsze 3 miesiące.

W ramach oferty internetu na abonament z urządzeniem dostępne są 3 plany taryfowe:

 • 39,99 zł z 50 GB transferu, a przez pierwsze 6 miesięcy internet bez limitu GB (do 100 GB z pełną prędkością) i Pakietem Mini telewizji Play now na jedno urządzenie. Do wyboru klienci będą mieli 4 urządzenia, za które zapłacą przy odbiorze od 1 do 99 zł: Alcatel Link Zone za 1 zł, Huawei E5573Cs za 1 zł; Alcatel Y901 (kat.6) za 99 zł lub Huawei E5785 (kat.6) za 99 zł;
 • 59,99 zł z nielimitowanym transferem danych (do 100 GB z pełną prędkością) z Pakietem Podstawowym telewizji Play now na jedno urządzenie. Dostępne w ramach abonamentu urządzenia to: zestaw routerów Huawei B310 i Huawei E 5573Cs za 1 zł lub router Huawei B715 (kat. 9) za 199 zł ;
 • 69,99 zł z internetem bez limitu (do 100 GB z pełną prędkością) z Pakietem Podstawowym z telewizji Play now na dwa urządzenia. Internet mobilny w cenie 69,99 zł jest polecany przez operatora jako „internet domowy dla wielu urządzeń”, a rekomendowane urządzenie to Huawei Net Box B2368 (kat. 12) za 69 zł przy odbiorze. Więcej o Net Box  na stronie Play , a na blogu Play znajdziecie filmik rzecznika prezentującego działanie urządzenia :)

Play Internet Mobilny bez urządzenia

Jak już wspomniałam, Play rozgraniczył oferty pakietowe i cenowe dla umów z urządzeniem i bez urządzenia. Jak wygląda propozycja zawarcia umowy na 24 miesiące bez urządzenia?

 • 29,99 zł i 30 GB internetu z Pakietem Mini telewizji Play now na jedno urządzenieDodatkowo, przez pierwsze 6 miesięcy skorzystamy z internetu bez limitu danych (w rzeczywistości będzie to maksymalnie 100 GB);
 • 49,99 zł z nielimitowanym internetem (do 100 GB z pełną prędkością) i Pakietem Podstawowym telewizji Play now na jedno urządzenie;
 • 59,99 zł z gigabajtami bez limitu (do 100 GB), Pakietem Podstawowym telewizji Play now na jedno urządzenie i nieograniczonym dostępem do pakietów HBO i HBO GO.

PLAY Internet elastyczny

Podobnymi zasadami, jak np. nju mobile, kieruje się Play w internecie z elastycznym zobowiązaniem. Co ciekawe, oprócz wariantu bez urządzenia funkcjonuje również opcja z routerem.

Warunki dla umowy bez urządzenia są bardzo proste: za każdą rozpoczętą paczkę 10 GB danych zapłacimy 10 zł. Każde kolejne 10 GB to koszt 10 zł. Jeśli mamy ograniczony budżet, ustalamy miesięczny limit wydatków i nie musimy martwić się, że pakiet 10 GB zostanie ponownie włączony – w sytuacji, gdy nie ustalimy limitu wydatków, operator automatycznie włączy ograniczenie do 60 zł. Limit 60 zł można również zwiększyć. Gdy nie skorzystamy z internetu w danym okresie rozliczeniowym nie płacimy. W przypadku dłuższego niekorzystania z transferu należy liczyć się z zaprzestaniem świadczenia usług przez operatora, a nastąpi to jeśli okres bezczynności na koncie przekroczy 6 miesięcy.

Internet elastyczny z urządzeniem to już zobowiązanie miesięczne w wysokości 15 zł i jednorazową opłatą za jeden z wybranych routerów przenośnych: Alcatel Link Zone za 1 zł lub Huawei E5573Cs za 1 zł.

Promocyjna opłata aktywacyjna wyniesie 49 zł.

INTERNET LTE od PLUSA z urządzeniem i bez urządzenia

Plus oferuje jednolite stawki i pakiety dla abonentów zawierających umowy z urządzeniem lub wykupujących wyłącznie plan taryfowy. Za wybrany router bądź inny dostępny sprzęt dopłacimy w miesięcznych ratach z tzw. opłatą na start. Wachlarz możliwości wyboru urządzenia jest szeroki – routery, modemy, tablety, laptopy, a nawet telewizor Samsung UHD Smart TV. Pełną ofertę znajdziemy na stronie operatora, klikając odpowiednią opcję abonamentową. Umowa na abonament zawierana jest na 24 miesiące, a raty za urządzenie rozkładane są na 24, 36, a nawet 48 miesięcy.

Czas na pakiety, a w nich:

 • 30 GB za 30 zł i pakiet IPLA Plus;
 • 45 GB za 40 zł z pakietem IPLA Plus, a po wykorzystaniu pakietu podstawowego internet LTE bez końca;
 • 60 GB za 50 zł, pakiet IPLA Plus i internet LTE bez limitu po wykorzystaniu transferu podstawowego;
 • 100 GB za 90 zł z pakietami IPLA Plus oraz Polsat Sport Premium z Ligą Mistrzów UEFA, a po wykorzystaniu transferu pakietowego nielimitowane LTE.

Promocyjna opłata aktywacyjna wyniesie 9 zł.

Aby skorzystać z usługi „LTE bez końca” należy uruchomić ją samodzielnie przez infolinię, w salonie lub w Plus online. Co najciekawsze, a nawet zaskakujące, w regulaminie operator podaje, że transmisja „LTE bez końca” jest rzeczywiście nielimitowana i nieobwarowana stwierdzeniami „do przekroczenia konkretnego limitu transmisji danych”. Jeśli rzeczywiście tak jest, to ogromny plus dla Plusa – oczywiście pamiętajmy, że trzeba być w zasięgu LTE, żeby skorzystać z nielimitowanego internetu. Zachęcam użytkowników internetu mobilnego Plusa do podzielenia się opinią na ten temat w komentarzach.

PLUSH INTERNET LTE

Plush, kojarzony z niegrzecznym misiem i ofertą na kartę, również posiada w swoim portfolio internet mobilny w wersji elastycznej z urządzeniem lub bez niego. Jak sugeruje nazwa, PLUSH jest marką Plusa, więc także korzysta z jego nadajników.

Dostępne warianty abonamentów obowiązują przy zawieraniu umowy z i bez urządzenia. W zobowiązaniu ze sprzętem klienci zapłacą kwotę na start i 24 raty za wybrany telefon, modem lub tablet (od 9,99 zł do 46 zł w zależności od urządzenia).

Plany taryfowe dostępne w ramach Plushowego abonamentu to:

 • PLUSH INTERNET L: 20 GB za 25 zł;
 • PLUSH INTERNET XL: 40 GB za 30 zł.

To nie wszystko. Plush premiuje klientów za staż, co czyni ofertę zdecydowanie atrakcyjniejszą:

 • PLUSH INTERNET L: 60 GB po 3 miesiącach, 80 GB po 6 miesiącach i 100 GB po 12 miesiącach;
 • PLUSH INTERNET XL: 80 GB po 3 miesiącach, 100 GB po 6 miesiącach, a 120 GB po 12 miesiącach.

Dodatkowo, w PLUSH INTERNET L klient może dokupić jednorazowy pakiet 20 GB za 5 zł. 

Ponadto, abonent ma możliwość zrobienia sobie wakacji od abonamentu. Usługa polega na zawieszeniu abonamentu na 1 okres rozliczeniowy i nienaliczaniu opłat – pod warunkiem, że klient rzeczywiście nie będzie korzystał z wybranego pakietu. Zawieszenie usługi można kontynuować przez kolejne okresy rozliczeniowe.

PREMIUM MOBILE

Marka Premium Mobile z pewnością nie jest tak rozpoznawalna jak Orange, Play, Plus czy T-Mobile, ale warto sprawdzić, jak kształtuje się oferta tej sieci – nie tylko w segmencie abonamentów na internet mobilny. Warto dodać, że sieć działa również na nadajnikach Plusa.

Internet mobilny od Premium Mobile to kolejna propozycja z serii elastycznych bez urządzenia. Do wyboru mamy dwie zróżnicowane propozycje, aczkolwiek wyłącznie internetowe – bez dodatkowych pakietów telewizji czy aplikacji:

 • FREEDOM NET 25: 25 GB za 24,70 zł;
 • FREEDOM NET DOM: 100 GB + 200 GB w nocy za 49,90 zł.

Opłata aktywacyjna to koszt 29 zł.

T-MOBILE

Magentowy operator rozróżnił ofertę na kilka typów:

 • z urządzeniem:
  • z modemem lub routerem;
  • z komputerem lub z tabletem;
 • bez urządzenia:
  • tylko online;
  • bez urządzenia;
  • 3 miesiące za 0 zł.

Internet mobilny T-Mobile z modemem lub routerem

Umowa zawierana jest na 24 miesiące, a płatność za urządzenie regulowana jest przy podpisywaniu umowy, w zależności od dostępnych urządzeń od 9 do 149 zł. 

W opcji z modemem lub routerem dostępne są 3 abonamenty:

 • COMFORT: 30 GB za 29,99 zł, a dodatkowo istnieje możliwość dokupienia pakietu internetu LTE  bez limitu danych za 30 zł miesięcznie;
 • RELAX: 50 GB za 39,99 zł, a w razie potrzeby skorzystania z większej ilości transferu można wykupić pakiet internetu LTE bez limitu danych za 20 zł miesięcznie;
 • MAX: pakiet bez limitu danych za 79,99 zł miesięcznie.

Faktyczny transfer internetu LTE z pełną prędkością to 100 GB. Po przekroczeniu limitu danych pakietowych następuje spowolnienie transmisji do maksymalnie 2 Mb/s, z wyłączeniem pakietu MAX, który jest rzeczywiście pakietem no limit.

Internet mobilny T-Mobile z komputerem lub z tabletem

W opcji z komputerem lub tabletem pojawia się kilka zróżnicowanych opcji pakietowych, cenowych, a także dotyczących czasu umowy:

 • COMFORT: 30 GB za 39,99 zł na 24 miesiące z możliwością dokupienia pakietu internetu LTE bez limitu danych za 30 zł miesięcznie;
 • RELAX: 50 GB za 59,99 zł na 24 miesiące z możliwością wykupienia internetu LTE bez limitu danych za 10 zł miesięcznie;
 • MAX 36: 50 GB za 69,99 zł miesięcznie, a jak sama nazwa wskazuje abonament zawierany jest na 36 miesięcy. Po wyczerpaniu limitu danych pakietowych usługa internet LTE bez limitu zostanie uruchomiona bez pobierania opłat;
 • MAX: 50 GB za 69,99 zł na 24 miesiące, a po wyczerpaniu limitu internet LTE bez ograniczeń;
 • PREMIUM 36: 50 GB za 99,99 zł na 24 miesiące i nielimitowany transfer LTE po wyczerpaniu danych pakietowych;
 • PREMIUM: 50 GB za 99,99 zł na 24 miesiące z nielimitowanym transferem LTE po wyczerpaniu transferu danych pakietowych;
 • VIP 36: 50 GB za 129,99 zł z umową na 36  miesięcy z nielimitowanym transferem LTE po wykorzystaniu pakietu podstawowego;
 • VIP: 50 GB za 129,99 zł na 24 miesiące z darmowym transferem LTE po przekroczeniu danych pakietowych;
 • PRO: 100 GB za 159,99 zł na 24 miesiące z internetem LTE bez limitu danych bez dodatkowych opłat;
 • ULTRA: 100 GB za 209,99 zł na 24 miesiące, a po wyczerpaniu limitu internet LTE bez ograniczeń.

Bez spoglądania w cennik urządzeń oferta może wydać się absurdalna, bo po co komu tyle takich samych abonamentów. Porównując jednak ceny routerów, laptopów czy tabletów przekonujemy się, że im wyższy cenowo pakiet wybieramy, tym niższą cenę początkową wpłacimy przy zawieraniu umowy. Dostępność, cennik telefonów  oraz konfigurator oferty można znaleźć na stronie operatora. 

Internet mobilny T-Mobile bez urządzenia

Internet mobilny bez urządzenia to tylko 3 niezbyt rozbudowane oferty, w porównaniu z propozycją z urządzeniem:

 • Oferta tylko online: 20 GB na 12 miesięcy za 19 zł;
 • Bez urządzenia: Pakiet MAX na 18 miesięcy bez limitu za 79,99 zł.
 • 3 miesiące za 0 zł na 18 miesięcy:
  • COMFORT: 30 GB za 29,99 zł;
  • RELAX: 50 GB za 39,99 zł.

PODSUMOWANIE

Czy abonament na internet mobilny jest dobrym rozwiązaniem? Zastanówmy się nad ilością transferu, jaki oferują nam abonament i zobowiązanie na kartę, wtedy będziemy w stanie powiedzieć cokolwiek w tej kwestii. Zdecydowanie wygrywa abonament z transferem nawet bez limitu (T-Mobile) czy do 100 GB i ofertami Happy Hours czy darmowego transferu w nocy. W zobowiązaniach na kartę za maksymalnie 100 GB transferu zapłacimy aż 200 zł (np. Plus, Orange), 100 zł za 25 GB (np. T-Mobile). Oczywiście operatorzy ofert na kartę dbają o cykliczne promocje, ale jednak ponad dwa lub nawet trzy (dla zobowiązań bez urządzenia) razy niższy abonament za nawet 100 GB jest sporą oszczędnością.

Ciekawym trendem jest również wprowadzanie do ofert internetu mobilnego zobowiązań elastycznych, z których możemy zrezygnować w każdej chwili, a także nagradzanie klientów dodatkowymi gigabajtami za pozostanie w sieci. A to już dobry argument do skorzystania z pakietów dla nieprzekonanych do jakichkolwiek zobowiązań abonamentowych, zwłaszcza z opcją zawieszenia abonamentu.

Abonament to również dobra opcja dla tych, którzy nie mają możliwości jednorazowej zapłaty za sprzęt w sklepie  – w przypadku ofert z urządzeniem.

Pamiętajcie też, że jeśli jesteście stałymi klientami i zamierzacie przedłużyć umowę, to warto udać się do salonu, zadzwonić na infolinię i/lub sprawdzić na stronie internetowej operatora indywidualną propozycję ze względu na dodatkowe bonusy w postaci gigabajtów czy niższej ceny sprzętu w zależności od stażu.