Inteligentny zamek do drzwi Xiaomi Loock Smart Q2 – elegancki, ale czy dobry?

Po premierze swojego pierwszego inteligentnego zamka drzwiowego w styczniu 2018 roku, Xiaomi właśnie pokazało jego udoskonaloną wersję, Xiaomi Loock Smast Q2. Co zostało poprawione?

 

Podstawowy zbiór funkcji pozostał taki, jak w pierwowzorze, usprawniono jedynie ich działanie oraz poprawiono wygląd zewnętrzny całego zamka. Zamek możemy odblokować za pomocą umieszczonego w klamce czytnika linii papilarnych, wprowadzając kod numeryczny na dotykowym panelu lub za pomocą aplikacji. Do nowości należy wbudowana kamera, automatycznie włączająca się po uzbrojeniu zamka i rejestrująca osoby próbujące go odblokować, gdy autoryzowanego użytkownika nie ma w domu; w momencie, gdy do domu wejdzie jego właściciel, kamera jest dezaktywowana. Zamek może także automatycznie się uzbrajać po wyjściu właściciela z domu.

Aplikacja kontrolna służy nie tylko do zamykania i otwierania zamka – w momencie, gdy drzwi zostaną otworzone za pomocą odcisku palca lub hasła innego niż należące do głównego użytkownika, w aplikacji pojawi się stosowne powiadomienie. Powiadomienie będzie wysłane także po uderzeniu w drzwi, niepoprawnym wprowadzeniu hasła 5 razy lub po 15-krotnym nierozpoznaniu odcisku palca – w każdym z tych przypadków urządzenie może dodatkowo uruchomić alarm. Poza takimi sytuacjami z jej poziomu można podejrzeć także status blokady rodzicielskiej, stan zamknięcia a także informację o otwarciu mechanicznym kluczem zapasowym, a także – co nie jest dla niektórych użytkowników bez znaczenia – dopasować do swoich upodobań sposób działania podświetlenia klawiatury i skanera.

Konstrukcja zamka została poddana intensywnym testom, by zapewnić odpowiednią solidność i odporność. Poza oczywistym badaniem antywłamaniowym, zewnętrzny moduł poddany był działaniu kwasów przez 80 godzin i soli przez 240 godzin, by upewnić się, że żadne warunki pogodowe nie będą stanowiły dlań zbyt wielkiego wyzwania.

Cena? Na ten moment znana jest tylko chińska, wynosząca 2999 juanów, co przekłada się mniej więcej na 439 dolarów. Europejska cena (a zwłaszcza polska) nie jest na razie znana, podobnie jak termin dostępności.

Warto przypomnieć, że w Polsce od dość dawna dostępne są zamki elektroniczne bazujące na podobnych założeniach, konstrukcji Gerdy, zarówno współpracujące z HomeKit, jak i w wersjach Bluetooth. Różnica jest taka, że Xiaomi oferuje kompletne rozwiązanie, gotową kasetę z zamkiem, a urządzeniami Gerdy (może i mającymi trochę mniejsze możliwości) można modernizować istniejące i sprawdzone mechaniczne konstrukcje. Do klienta należy decyzja, które rozwiązanie uzna za lepsze.

Źródło i zdjęcia: Xiaomitoday