Intel Iris Xe karta graficzna
źródło: Intel

Intel wprowadza oddzielne karty graficzne Iris Xe do desktopów!

W procesorach Intel Core 11. generacji pojawiły się nowe, zintegrowane układy graficzne Iris Xe. Według deklaracji producenta, mają one przynieść zauważalny wzrost wydajności i zapewnić płynną rozgrywkę w niemal wszystkich, dostępnych obecnie produkcjach (w rozdzielczości 1080p w 30 klatkach na sekundę i nie na maksymalnych detalach). Niewiele później Amerykanie zaprezentowali bardziej wydajną grafikę Intel Iris Xe MAX, a teraz natomiast zaanonsowali, że nowe, osobne karty graficzne trafią również do desktopów.

Intel wprowadza karty graficzne Iris Xe do desktopów

Intel poinformował, że nawiązał współpracę z dwoma partnerami ekosystemowymi, wśród których znajduje się Asus, aby wprowadzić na rynek oddzielne karty graficzne z serii Iris Xe do desktopów (grafiki noszą oznaczenie kodowe „DG1”). Urządzenia w nie wyposażone mają trafić do użytkowników domowych, a także małych i średnich przedsiębiorstw.

Asus Intel Iris Xe karta graficzna
źródło: Intel

Z udostępnionych przez firmę Intel informacji wynika jednak, że oddzielne karty graficzne z linii Iris Xe nie będą sprzedawane w sklepach, tylko zostaną dostarczone do partnerów, którzy skompletują cały komputer i następnie sprzedadzą go klientom końcowym. Amerykanie są przekonani, że wraz z partnerami dostarczą jeszcze lepsze komputery stacjonarne w atrakcyjnych cenach (i masowych ilościach), które otworzą przed użytkownikami większe możliwości.

Według Intela, nowe karty graficzne z serii Intel Xe są istotną aktualizacją dla już dostępnych na rynku osobnych grafik (czyt. są po prostu lepsze i wydajniejsze). Mają one zapewnić m.in. trzy wyjścia obrazu (do trzech monitorów 4K HDR w tym samym czasie), dekodowanie wideo na poziomie sprzętowym i przyspieszenie kodowania, wsparcie dla dekodowania AV1, Adaptive Sync, obsługę Display HDR i inne możliwości, wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Do tego oddzielne karty graficzne Intel Iris Xe do desktopów zaoferują 80 jednostek wykonawczych i 4 GB pamięci wideo. Intel deklaruje też, że użytkownicy będą mogli „cieszyć się rozgrywką w popularnych grach w wysokiej jakości”.

Intel nie poinformował zaś, kiedy na rynku pojawią się pierwsze komputery stacjonarne z oddzielnymi kartami graficznymi Iris Xe, ale prawdopodobnie będzie to już zależało od tego, jak szybko z ich dostarczeniem uwiną się partnerzy, z którymi Amerykanie podjęli współpracę.