Wyposażenie mieszkania, które emituje dźwięki. Oto głośniki w postaci półki i lampy od Ikei

Takie urządzenia jak smartżarówki, smartżaluzje okienne i smartgniazdka były jednymi z pierwszych urządzeń internetu rzeczy, które trafiły do oferty Ikei. Można było się spodziewać, że do oferty szwedzkiego giganta dołączą kolejne inteligentne przedmioty. I są. W 2017 roku szwedzki gigant podjął współpracę z firmą Sonos, specjalizującą się w produkcji sprzętu audio, a jej owocem są dwa głośniki Wi-Fi, pełniące jednocześnie funkcje użytkowe.

Jednym z nowych urządzeń, które jednocześnie mogą stać się funkcjonalnym wyposażeniem domu, jest głośnik w kształcie prostopadłościana. Można położyć go na półce, ale równie dobrze da się go przykręcić do ściany i jego użyć jako półkę. Stylowe? Zapewne. Praktyczne? Raczej nie, ale chyba nie o to w tym produkcie chodzi.

Podobnie jak w wypadku lampy stołowej SYMFONISK. W gruncie rzeczy trudno stwierdzić, czy jest to lampa grająca czy też głośnik z funkcją lampy. W tym wypadku nie jest to pierwsza tego rodzaju hybryda, spełniająca dwie funkcje, bo kilka lat temu w Ikei pojawiła się lampa ze zintegrowaną podstawką do bezprzewodowego ładowania.

Podczas gdy Sonos i Ikea chwalą swoje nowe urządzenia jako przełom w inteligentnym domu, firmy nie pisnęły słóweczka na temat specyfikacji głośników. Nie sądzę jednak, żeby półka na książki czy lampa stołowa mogły pochwalić się ponadprzeciętną mocą czy krystalicznym dźwiękiem. Ich zadaniem będzie zapewne wprowadzanie lekkiego klimatu, zachowując jednocześnie pewien styl wystroju domu.

 

Oba produkty będą dostępne w kolorach czarnym i białym. Głośnik półkowy (czy jak tam można go nazwać) sprzedawany będzie za 99,95 euro, zaś lampa będzie już wydatkiem na poziomie 179 euro. Nie ma informacji o tym, kiedy i gdzie produkty te będą dostępne, ale można by obstawiać USA i Europę na sierpień 2019 roku.

źródło: IKEA przez Android Police