Od teraz na Humble Bundle zapłacimy nie tylko przy pomocy dolarów – wprowadzono waluty regionalne

Humble Bundle to najpopularniejsza strona internetowa tego typu, na której sprzedawane są w pełni legalne, tanie paczki z kluczami do gier komputerowych, ale nie tylko. W ofercie firmy znajdują się również komiksy, książki czy programy wszelkiego rodzaju, a znaczna większość dochodu przekazywana jest na rzecz wybranej przez nas działalności charytatywnej. Od czasu przejęcia HB przez serwis IGN regularnie wprowadzane są spore zmiany w działaniu strony. Tym razem zajęto się kwestią płatności, które stanowiły jedną z bolączek starej formuły prowadzenia tej działalności.

Co się zmieniło?

Wielu klientów sklepu narzekało na brak dostępu do walut obowiązujących w ich regionie. Często niekorzystny kurs dolara był powodem zawyżonych i nieregularnych cen paczek, co miało prawo irytować użytkowników ceniących sobie każdy grosz.

Aktualny zarząd Humble Bundle zdecydował się na wprowadzenie do cennika swoich produktów kilku innych walut. Zestawienie nowo dodanych środków rozliczeniowych prezentuje się następująco:

  • Funt brytyjski,
  • Dolar kanadyjski,
  • Dolar australijski,
  • Dolar nowozelandzki,
  • Lira turecka,
  • Rubel rosyjski,
  • Peso filipińskie,
  • Euro.

To właśnie w tej ostatniej walucie od teraz płacić będą użytkownicy mieszkający w Polsce, co – niestety – niekoniecznie jest dobrą wiadomością.

Co to oznacza w praktyce?

Euro aktualnie ma znacznie mniej korzystny kurs od dolara, co oznacza, że Polacy chcący dokonać zakupu najtańszej paczki gier na Humble Bundle zapłacą więcej niż wcześniej. Różnica dotyczy jedynie progu paczek za 1 euro i na chwilę obecną wynosi mniej więcej 40 groszy. Nie jest to bardzo duża podwyżka, ale osoby kupujące kilkanaście takich zestawów gier rocznie mogą odczuć brak kilku złotych w portfelu. Ceny wyższych progów zostały odpowiednio zmienione tak, aby uniknąć niesprawiedliwej, zależnej od regionu wyceny.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku abonamentu Humble Choice. Tutaj zmodyfikowane zostały wszystkie warianty, nie licząc Classic, który przeznaczony jest stałych klientów strony posiadających abonament aktywny od dawna. Będzie on w dalszym ciągu kosztować 12 dolarów.

Ostatnie zmiany na Humble Bundle można odbierać różnie. Ja nie jestem ich fanem, choć liczę, że prędzej czy później wyjdą instytucji na dobre. Choć jakość charytatywnych paczek znacznie spadła, a rozbicie Humble Monthly Bundle na kilka różnych, droższych wariantów było niepotrzebną komplikacją znanej formuły, to wciąż warto docenić ogrom pomocy potrzebującym, jaki niesie cała inicjatywa.

Źródło: Łowcy Gier, własne