Huawei przegrywa bitwę o Anglię. Zostanie całkowicie wykluczone z rozwijania sieci 5G w Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski ogłosił dziś, że sprzęt sieciowy Huawei zostanie całkowicie wycofany z użytku przez operatorów telekomunikacyjnych działających na terenie Zjednoczonego Królestwa. To dość niespodziewane, zwłaszcza, że jeszcze kilka miesięcy temu Londyn nie miał nic przeciwko rozsądnemu udziałowi Huawei w rozwijaniu sieci 5G w kraju.

Życie Huawei zmienia się jak w kalejdoskopie

Co prawda szefowie Huawei cieszą się z tego, że mimo kryzysu zaufania do firmy oraz trudności wywołanych pandemią koronawirusa, konglomerat wciąż przynosi coraz większe dochody, ale nie wszystko układa się po myśli chińskiego giganta.

Za około jedną trzecią jego dochodów odpowiadają pieniądze zarobione dzięki współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi. Sprzęt sieciowy dostarczany przez Huawei jest powszechnie ceniony i mało jest krajów, które są kompletnie pozbawione rozwiązań infrastrukturalnych tej firmy. Stany Zjednoczone zachęcają jednak kolejne państwa do podjęcia kroków w celu ograniczania udziału Huawei w rozwoju sieci 5G. Wielka Brytania zamierza zrezygnować z usług tego giganta w ogóle.

Huawei musi zwijać żagle – na Wyspach nie jest już mile widziane

Sprzęt sieciowy Huawei wycofany z Wielkiej Brytanii do 2027 roku

Jak donosi The Verge, decyzją brytyjskiego National Cyber ​​Security Centre już od stycznia przyszłego roku operatorzy działający na terenie Wielkiej Brytanii nie będą mogli kupować nowego sprzętu telekomunikacyjnego 5G od Huawei. Dodatkowo ustalono cel polegający na kompletnej wymianie aktualnie działających urządzeń sieciowych chińskiej firmy na inne, w ciągu następnych 7 lat. Szacowany koszt tej operacji ma pochłonąć w sumie 2 miliardy funtów.

To spory zwrot względem styczniowych deklaracji Wielkiej Brytanii, w których określono ramy współpracy z Huawei na polu rozwoju sieci 5G w kraju. Sprzęt tego producenta miał odpowiadać za maksymalnie 35% rynku i nie mógł być wykorzystywany w kluczowych częściach infrastruktury czy lokalizacjach wrażliwych geograficznie. Cóż, jak się okazuje, Huawei nie dostanie nawet tyle.

Rzecznik prasowy producenta określił powyższą decyzję jako rozczarowującą i stwierdził, że jest ona podyktowana nie tyle dbałością o bezpieczeństwo kraju, co polityką handlową i naciskami ze strony USA.

Huawei odrzuca wszelkie insynuacje, jakoby sprzedawany przez firmę sprzęt telekomunikacyjny umożliwiał agencjom wywiadowczym Chińskiej Republiki Ludowej przechwytywanie czy wgląd w dane przesyłane w obsługiwanych przezeń sieciach. Inne państwa starają się zachować ostrożność w dobieraniu partnerów technologicznych rozwoju sieci 5G, ale dawno nie wydano tak zdecydowanej decyzji, jak w wypadku Wielkiej Brytanii.