Huawei logo
fot. Pexels

Huawei w Polsce traci umowę z Plusem, a w Hiszpanii jest blokowane przez Ministerstwo Obrony

Podczas gdy między USA a Chinami trwają napięcia handlowe, objawiające się na przykład ograniczeniem niektórych przywilejów firmie Huawei, w Polsce traci ona możliwość zrealizowania umowy z Plusem, a w Hiszpanii odmawia się jej urządzeniom dostępu do poufnych informacji rządowych.

Reklama

Polkomtel zrywa umowę z Huawei

Cyfrowy Polsat, który jest właścicielem sieci Plus w Polsce, zerwał umowę z Huawei Polska, dotyczącą wdrożenia nowego systemu informatycznego BES dla operatora. Jak podano w komunikacie prasowym,

„Decyzja Polkomtelu wynika między innymi z faktu, iż pierwotny harmonogram przewidywał zakończenie projektu w ciągu 18 miesięcy, a obecnie mija już 41 miesiąc od momentu podpisania umowy. Termin wdrożenia nie został dotrzymany, pomimo podpisania aneksu przedłużającego.”

Reklama

Polkomtel będzie dochodził swoich praw, wysuwając roszczenia prawne i finansowe względem Huawei za niezrealizowane postanowienia umowy. Jak przekazuje nieoficjalnie serwis wirtualnemedia.pl, wartość umowy sięgała 600 mln złotych, przy czym początkowo koszt wdrożenia BES-u określano na 300 mln zł. Porozumienie o współpracy podpisano w połowie 2016 roku. Jak widać, poważne opóźnienia występują nie tylko w branży budowlanej.

Hiszpańskie Ministerstwo Obrony zabezpiecza się przed Huawei

Oczywiście, bardzo wybiórczo. La Informacion podaje, że Ministerstwo Obrony Hiszpanii (MINISDEF) ogranicza dostęp do serwerów urzędu administracji rządowej urządzeniom Huawei. Nie oznacza to, że członkowie ministerstwa muszą teraz wyrzucić smartfony tej firmy. Prywatnie mogą nadal z nich korzystać. Zabronione jest jednak łączenie się za ich pomocą z serwerami ministerstwa, w tym odbieranie na nich rządowych wiadomości e-mail. Osoby, które w dalszym ciągu korzystają z urządzeń Huawei w komunikacji z MINISDEF, są poinstruowane, by „natychmiast się rozłączyć”.

Powód zakazu nie został wymieniony, ale ponieważ USA od długiego czasu oskarża Huawei o szpiegostwo prywatnych użytkowników, można założyć, że Hiszpanie chcą okazać się ostrożni, tak na wszelki wypadek.

Rzecznik Huawei skomentował to posunięcie stwierdzeniem, że choć Huawei prowadził dotąd biznes w ponad 170 krajach w ostatnich 30 latach, to nigdy nie pojawił się choć jeden incydent bezpieczeństwa.

Huawei zamierza zostać numerem jeden na rynku smartfonów nawet bez usług Google

źródło: wirtualnemedia.pl, La Informacion przez GSMarena