Huawei zaprezentował własną wersję Raspberry Pi z procesorem Kirin 970 18

Huawei zaprezentował własną wersję Raspberry Pi z procesorem Kirin 970

Raspberry Pi to specjalna, jednoelementowa platforma komputerowa. Prościej mówiąc, jest to mały komputer, który przede wszystkim jest tani, dzięki czemu jest dostępny dla niemalże każdego. Podobne projekty postanowili również zrealizować inni znani producenci. Jednym z nich jest Huawei, który, wraz z marką Linaro, zaprezentował urządzenie HiKey 970.

Na świecie pojawiło się wiele alternatyw dla Raspberry Pi. Jedną z nich jest HiKey od Huawei, która charakteryzuje się między innymi bardzo dobrą specyfikacją. Całość bazuje bowiem na procesorze Hisillicon Kirin 970 (stąd ta liczba w nazwie produktu), który jest obecny również w smartfonie Mate 10 Pro. Jest to bardzo wydajna jednostka wyposażona w Neural Processing Unit (NPU). Chipset wspierać ma układ graficzny Mali-G72MP12 oraz aż 6 GB pamięci RAM.

Oczywiście nie można nie wspomnieć o portach, bowiem znajdziemy tutaj wyjście HDMI, które pozwoli na przesłanie obrazu w rozdzielczości 4K, dwa porty USB 3.0 w pełnym rozmiarze oraz dwa wyjścia USB typu C. Znalazło się tutaj również wejście na kartę microSD.

Huawei zaprezentował własną wersję Raspberry Pi z procesorem Kirin 970 19
Huawei HiKey 970

Komputer ten został zaprojektowany z myślą o tworzeniu aplikacji, głównie mobilnych, na co wskazuje m. in. obecny tutaj mobilny procesor. Wiadomo jednak, że urządzenia typu Raspberry Pi są wykorzystywane na wiele przeróżnych sposobów, na przykład jako komputer do samochodu, o czym pisaliśmy w tym artykule. Warto też zwrócić uwagę na to, że HiKey 970 to bardzo wydajny sprzęt, na którym spokojnie będzie można zainstalować Ubuntu, Debiana bądź Androida i korzystać z niego jak ze zwykłego komputera.

Sprzedaż ma się rozpocząć w połowie kwietnia. Niestety, cena nie została jeszcze ujawniona, choć spodziewamy się, że będzie to około 239 dolarów (lub więcej), bowiem to właśnie z taką ceną startował HiKey 960, czyli poprzednik HiKey 970.

Źródło: XDA-Developers