Huawei HiSilicon Kirin

Odważna deklaracja Huawei: procesor HiSilicon Kirin 980 będzie wydajniejszy niż Apple A12 Bionic

Producenci lubią się przechwalać. Tym razem z ust Huawei padła jednak bardzo odważna deklaracja. Firma bowiem obiecuje, że jej najnowszy procesor, HiSilicon Kirin 980, będzie wydajniejszy niż Apple A12 Bionic.

W ostatnich latach Huawei zrobił ogromny postęp na wszystkich płaszczyznach. O skali sukcesu tej marki świadczy choćby fakt, że jej smartfony są inspiracją dla wielu konkurentów. Swoje jednak zrobiło również nie szczędzenie środków na badania i rozwój (R&D) oraz marketing. Dzięki temu wszystkiemu udało jej się niedawno wskoczyć na drugie miejsce w TOP 5 największych producentów inteligentnych telefonów na świecie, a tym samym przegonić Apple.

Reklama

Huawei dość często bierze na celownik zarówno Samsunga, jak i koncern z Cuperino, aczkolwiek ostatnio częściej dostaje się temu ostatniemu. Wystarczy przypomnieć, jak zaraz po premierze tegorocznych iPhone’ów Chińczycy zadeklarowali, że wkrótce zaprezentują ciekawsze smartfony. Teraz dodatkowo dodali, że jednocześnie także mocniejsze.

Od dawna jest tak, że to procesory Apple mają najwięcej mocy, znacznie więcej niż nawet flagowe Snapdragony i Exynosy z danego roku kalendarzowego. Kiriny plasują się natomiast jeszcze nieco dalej za nimi. W 2018 roku ma być jednak inaczej, ponieważ Huawei właśnie zadeklarował, że najnowszy Kirin 980 będzie mocniejszy niż Apple A12 Bionic, który napędza iPhone’a XS, iPhone’a XS Max i iPhone’a XR.

Huawei pracował nad Kirinem 980 aż trzy lata z hakiem. Procesor ma 6,9 miliarda tranzystorów i jest produkowany przy wykorzystaniu 7-nm procesu technologicznego (takimi samymi parametrami charakteryzuje się Apple A12 Bionic). Producent deklaruje, że jest on o 75% szybszy niż Kirin 970, a grafika o 46% od tej w poprzedniku. Wydajność energetyczna najnowszego układu jest też o 57% wyższa, natomiast w przypadku samego GPU wartość ta wynosi aż 178%!

Więcej na temat Kirina 980 dowiecie się z podlinkowanego poniżej artykułu. Czy jednak procesor ten rzeczywiście zdoła pokonać pod względem wydajności Apple A12 Bionic? Zobaczymy po premierze Huawei Mate 20 i Mate 20 Pro, którą zaplanowano na 16 października 2018 roku.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/08/31/premiera-huawei-hisilicon-kirin-980-specyfikacja/

Źródło: TechRadar