Huawei stawia kolejny krok w kierunku samodzielności i pracuje nad własną wyszukiwarką

W związku z brakiem możliwości korzystania z usług Google, które na smartfonach z Androidem są standardem, firma Huawei prowadzi intensywne prace nad rozwojem własnej, konkurencyjnej platformy, na której aplikacje i usługi dostarczane przez amerykańską korporację zostaną zastąpione ich autorskimi odpowiednikami. W ramach osiągania samodzielności, właśnie przyszła pora na wyszukiwarkę.

Reklama

Po co Huawei autorska wyszukiwarka?

Pytanie postawione w nagłówku było pierwszym, jakie zrodziło się w mojej głowie po przeczytaniu informacji o tym, że Huawei pracuje nad własną wyszukiwarką. W końcu jeśli nie chce korzystać z Google, zawsze mógłby użyć chociażby usługi Bing od Microsoftu, z którym Huawei ma zgodę na współpracę. Dostępni są również inni, mniej popularni dostawcy a mimo to zdecydowano się na prace nad własnym rozwiązaniem.

Można się domyślać, że skoro usługi Google skupione są wokół wyszukiwarki, to Mobilne Usługi Huawei również powinny zostać wyposażone w swoisty punkt centralny, spajający większość możliwości w jednym miejscu.

Reklama
fot. via XDA

Więcej niż sam pasek wyszukiwania

Podobnie jak w przypadku Google, którego aplikacja oferuje znacznie więcej niż prosty pasek wyszukiwania, propozycja opracowywana przez Huawei ma oferować w jednym miejscu dostęp do najciekawszych wiadomości, śledzenie wyników sportowych, notowań giełdowych czy proste narzędzia, takie jak kalkulator, przelicznik walut czy jednostek. Narzędzie opracowywane przez Huawei ma być dla użytkownika telefonu pozbawionego dostępu do usług Google rozwiązaniem kompleksowym.

Ukryte dno?

Dzięki własnej wyszukiwarce internetowej Google dysponuje znacznie większą bazą informacji o swoich użytkownikach niż jakikolwiek inny usługodawca sieciowy. Amerykański gigant posiada ogromną wiedzę w zakresie zainteresowań i potrzeb swoich użytkowników, dlatego jest w stanie tak dopasowywać swoją ofertę i współpracę z partnerami, by maksymalizować zyski.

Podobna wiedza byłaby przez innych producentów bardzo mile widziana, co również mogło się przyczynić do chęci opracowania autorskiej aplikacji odpowiedzialnej za wyszukiwanie.

fot. via XDA

Niezależnie od motywów wszystko wskazuje na to, że narzędzie rodem z Chin jest już bliżej niż dalej od oficjalnej prezentacji. W sieci pojawiły się już zrzuty ekranu oraz możliwość samodzielnego przetestowania nowej usługi, choć mnie osobiście nie udało się otworzyć podanej strony internetowej.

Wygląda na to, że Huawei rozpoczyna marsz po pełną pulę. Czy taki manewr się opłaci, o tym zadecydują klienci.

Źródło: XDA

 1. Śmiesznie by było, gdyby za kilka lat usługi mobilne Huawei dogoniły usługi Google i zaczęły z nimi konkurować jak równy z równym. Możne się to wydaje mało prawdopodobne, ale warto zauważyć jak szybko chińska elektronika dogoniła zachodnią (USA), koreańską i japońską. Wiadomo, że w dużej mierze dzięki kopiowaniu i naśladowaniu, ale nie zmienia to faktu, że chińskie smartfony świetnie się sprzedają. Przypomina mi to trochę (choć tylko trochę) historię współpracy Nintendo z Sony przy tworzeniu czytnika optycznego dla konsol. Nintendo wycofało się w ponoć dosyć nieelegancki sposób, a wtedy Sony zrobiło PlayStation i nie tylko dogoniło Nintendo, ale zostawiło je daleko w tyle. Nie sądzę, że Huawei wyprzedzi Google, ale może zdobędzie dla siebie spory kawałek tortu usług mobilnych.

 2. Huawei wie, że rynek to nie tylko UE oraz USA. Ostatnio ostro się wzięli za Indie i Afrykę. Dwa wielkie rynki, które jeszcze się nie nasyciły smartfonami, więc dla większości nowych użytkowników brak usług Google będzie niewidoczny. Wyszukiwarka, to jest kolejna usługa Google, którą chce zagospodarować Huawei. Teraz już nie dziwi, dlaczego Google tak naciska na kontynuację współpracy z Huawei.

 3. Nie wiem czy USA sobie zdaje sprawę ale to co Chińczycy w tej chwili robią chociażby taka firma Huawei, wydając produkty tak dopracowane w pewnym momencie i oni sami będą musieli sami wyprodukować a wtedy to będzie na odwrót.Niektórzy będą mówić , że to niemożliwe by Amerykanie kopiowali cokolwiek.
  Obecnie Huawei i Samsung rządzą na rynku 5G z ilością patentów a mnie podobałaby się współpraca Huawei i Samsung bardziej zakrojona bo więcej by sobie pomogli niż samo Apple mogłoby uczynić.
  Innowacje są teraz w rękach Korei Południowej i Chin zaś infografika dotycząca ilości patentów 5G dokładnie pokazuje jak trudno będzie bez Huawei a także Samsunga.
  https://uploads.disquscdn.com/images/beb11385db06004cce175b67d787ece29b85349e15acaef34a58df596b1a1764.png
  https://uploads.disquscdn.com/images/d664ac73d1347a5f3a96fabe042ce2a14ec2caf180b39c25010ef3d0937dcf52.png
  Ja od dawna uważam , że Uczeń – Chiny przerósł Mistrza – USA a na to już nie ma odwrotu.Teraz to od Nas czyli tych wysoko postawionych polityków w krajach zależy jak Chiny będą widzieć daną nację.
  Chińczycy wybrali do budowy nowej fabryki do produkcji układów związanych z 5G Francję co znaczy , że tam widzą dobre miejsce dla siebie by udowodnić swoją niewinność.Niestety Polska nie ma na to szans i nigdy nie miała co lekcje historii pokazują.Po drugiej wojnie światowej Polska najwięcej straciła czyli jest taką nacją , którą można ignorować a patrząc jak politycy działają na niekorzyść tego kraju można się tylko domyślać dlaczego przeszłość Polski była taka a nie inna.
  Czasami się zastanawiam dlaczego nie urodziłem w Korei Południowej lub Chinach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama