Więcej mocy dla mobilnych twórców: Huawei odświeża topowego Matebooka X Pro

Kilka dni temu próbowaliśmy rozszyfrować, co Huawei chciał przekazać dziennikarzom i sympatykom rozsyłając zaproszenie do obejrzenia konferencji prasowej. Zgodnie z przypuszczeniami, jedną z zaprezentowanych nowości miał być notebook. Teraz wiemy już, że tak jest w istocie, a światło dzienne ujrzała odświeżona wersja topowego laptopa Chińczyków – Matebook X Pro.

Kompaktowy mocarz

Filozofia, która stoi za linią Matebook X Pro pozostaje niezmienna – zapewnienie mobilnym twórcom narzędzia, które będzie jednocześnie lekkie, komfortowe i eleganckie, a zarazem na tyle wydajne i multimedialne, że sprawdzi się w szeregu bardzo wymagających zastosowań. Opracowano więc wyjątkowo lekkiego (1,33 kg) i smukłego (14,6 mm) laptopa, wewnątrz którego udało się zmieścić podzespoły z najwyższej półki. W ten sposób na wyposażenie odświeżonej wersji Matebooka X Pro trafiły najnowsze procesory Intela dziesiątej generacji (do wyboru i5-10210U albo i7-10510U) oraz dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce MX250 wspierana przez 2 GB pamięci GDDR5.

Zastosowanie tak mocnych procesorów w smukłej obudowie rodzi obawy o bardzo szybkie spadki wydajności związane z rosnącą temperaturą, dlatego postanowiono ograniczyć ryzyko poprzez montaż dwóch autorskich wentylatorów Huawei Shark Fin Fan 2.0. Równocześnie zadbano o możliwość płynnego przełączania między trybem, w którym wentylatory pozostają wyłączone a trybem aktywnym, a krzywe szybkości obracania się wentylatorów zostały tak dostrojone, by zachować możliwie bezgłośną pracę przez jak najdłuższy czas.

Za zasilanie najnowszego Matebooka odpowiada bateria o pojemności 56 Wh, która zgodnie z zapewnieniami producenta ma starczyć na typowy dzień pracy. Gdyby jednak wyczerpała się szybciej, doładować ją można z wykorzystaniem ładowarki USB-C o mocy 65 W, dołączonej w zestawie.

Huawei Matebook X Pro 2020 fot. Huawei

Multimedia na najwyższym poziomie

Odświeżony Huawei Matebook X Pro to również notebook, który świetnie nadaje się do przeglądania multimediów i pracy z plikami graficznymi. Dysponuje dotykowym ekranem o wysokiej rozdzielczości 3000 x 2000 pikseli i pełnym pokryciu palety sRGB. Ekran o proporcjach 3:2 mieści więcej treści niż typowe 16:9, co przyda się także w zastosowaniach biurowych, dodatkowo takie proporcje pozwoliły na zoptymalizowanie ramek wokół ekranu, przez co ten wykorzystuje aż 91% powierzchni notebooka. Na pokładzie urządzenia znalazła się również gratka dla oglądających filmy i słuchających muzyki – 8 wbudowanych głośników to gwarancja komfortowego odsłuchu.

Najlepszy w towarzystwie smartfona Huawei

Chiński producent w swoim topowym notebooku zaimplementował również autorską technologię Huawei Share, pozwalającą szybko przesyłać multimedia między smartfonem a laptopem, ale też, między innymi, wyświetlić obraz z ekranu smartfona na laptopie i móc z niego korzystać nawet wtedy, gdy ten leży obok na biurku. Dla użytkowników, którzy zdecydują się na laptopa i smartfon tej samej marki – przydatny dodatek.

Odświeżona wersja Matebooka X Pro trafi na półki sklepowe już w kwietniu i już wtedy powinna być dostępna niemal na całym świecie, w tym w Europie. Co w obecnej sytuacji oczywiste, laptop nie trafi do sprzedaży na terenie USA. Podobnie jak w przypadku poprzednika dostępne będą trzy warianty wyposażenia, z czego podstawowa, z procesorem Intel Core i5, 16 GB RAM i dyskiem SSD 512 GB kosztować będzie 1499 euro. Do karty graficznej GeForce MX250 nabywcom przyjdzie dopłacić 200 euro, a wersja maksymalna (Intel Core i7, 1TB SSD, 16 GB RAM, MX250) to koszt 1999 euro.

Źródło: informacja prasowa