Huawei opracował maszynę do bezpiecznego demontażu smartfonów

Huawei P40 Pro Plus smartphone

Huawei P40 Pro+ (źródło: Huawei)

Konieczność naprawy serwisowej współczesnych smartfonów to dla użytkownika spora dawka stresu. Po pierwsze, przez czas trwania naprawy nie ma możliwości korzystania z urządzenia. Po drugie, zawsze istnieje możliwość, że smartfon ulegnie uszkodzeniu. Firma Huawei postanowiła temu zaradzić, wyposażając swoje centrum serwisowe w ciekawą maszynę.

Huawei: bezpieczeństwo przede wszystkim

Współczesne smartfony, w momencie ich otwierania do naprawy serwisowej, narażone są na szereg uszkodzeń. By dostać się do ich wnętrza, należy oddzielić przedni panel od korpusu. Taki zabieg będzie możliwy dopiero po rozpuszczeniu warstwy kleju łączącej oba elementy, dlatego częstokroć konieczne jest podgrzanie konstrukcji smartfona do wysokiej temperatury.

fot. via Gizchina

Dopiero, gdy serwisowane urządzenie osiągnie odpowiednią temperaturę, naprawiający przystępuje do rozdzielenia elementów, również przy pomocy ostrych narzędzi. Tak skomplikowana procedura powoduje, że smartfon narażony jest na co najmniej trzy rodzaje usterek:

Zadaniem rozwiązania opracowanego przez Huawei jest uchronienie urządzenia przed wszystkimi wymienionymi wyżej zagrożeniami.

Próba rozpuszczenia kleju opalarką może skończyć się nieodwracalnym uszkodzeniem smartfona fot. via Gizchina

Gdzie człowiek nie może, tam maszyna pomoże

Jako że procedura naprawy smartfonów wyłącznie ludzkimi rękami może być dla nich przyczyną uszkodzenia, postanowiono opracować urządzenie, które w sposób bezpieczny wykona tą część demontażu, podczas której najczęściej dochodzi do usterek.

Wykorzystując opracowaną przez Huawei maszynę, rola serwisanta sprowadza się do zabezpieczenia rozdzielanych elementów smartfona specjalną folią, chroniącą przed ewentualnym uszkodzeniem obudowy, oraz włożenia tak przygotowanego sprzętu do maszyny.

Następnie kontrolę nad procesem przejmuje komputer, podgrzewając komorę, w której znajduje się smartfon do optymalnej dla wykonania zabiegu temperatury. Gdy urządzenie osiągnie odpowiednią temperaturę, wytwarzająca odpowiednie ciśnienie ssawka rozdzieli wyświetlacz od korpusu, otwierając serwisantowi drogą do dalszej naprawy. W praktyce oznacza to istotne ograniczenie ryzyka uszkodzenia smartfona podczas naprawy serwisowej.

Dzięki automatyzacji, naprawa smartfonów będzie bezpieczniejsza fot. via Gizchina

Automatyzacja procesu ma jeszcze jedną, istotną zaletę – oszczędność czasu. Przygotowanie smartfona do naprawy serwisowej zajmuje teraz tylko 6 minut.

W trosce o bezpieczeństwo naszych smartfonów pozostaje mieć nadzieję, że Huawei zdecyduje się spopularyzować opracowane przez siebie urządzenie, a na podobne rozwiązania zdecydują się również pozostali producenci czy serwisy nieautoryzowane.

Exit mobile version