(fot. pexels.com)

Huawei wprowadzi 5G do iPhone’ów? Chińczycy podobno chcą sprzedawać autorskie chipy

Kiedy pojawi się pierwszy iPhone z obsługą sieci 5G? Niewykluczone, że później niż chciałby tego Apple. Firma z Cupertino, delikatnie mówiąc, nie ma obecnie dobrych kontaktów z Qualcommem. W związku z tym, dostawę odpowiednich komponentów musi oprzeć wyłącznie o możliwości firmy Intel. Chociaż, jak wskazują najnowsze informacje, wybawienie może nadejść z Chin.

Tegoroczne iPhone’y, w przeciwieństwie do modeli z 2018 roku, mają wprowadzić większy powiew świeżości. Nie należy jednak nastawiać się na rewolucję, a raczej na ewolucję. Ponadto, we wrześniu w ofercie raczej nie pojawi się model z obsługą 5G. Apple pod rządami Tima Cooka, to już nie ta sama firma, która napędzana przez Steve’a Jobsa, potrafiła nawet co roku wywołać opad szczęki u konkurencji.

Huawei podobno dostarczy części do iPhone’ów

Chiński producent, znany z dopracowanych smartfonów i reklam z Robertem Lewandowskim, tworzy własne procesory, modemy, a także ma duże doświadczenie w projektowaniu sieci 5G. Mógłby on więc być świetnym dostawcą chipów 5G dla Apple. Czy jednak jest to w ogóle możliwe?

Huawei, mimo opracowywania wielu własnych technologii, nie jest zbyt zainteresowany sprzedażą autorskich rozwiązań innym producentom smartfonów. Jednakże, jak podaje serwis Engadget, powołując się własne źródła, Chińczycy rozważają zrobienie wyjątku w przypadku tylko jednej firmy. Tak, chodzi o Apple. Huawei miałby dostarczać firmie Tima Cooka chip Balong 5000 5G.

Nadchodzi iPhone z procesorem 5 nm. Układ ten może trafić do MacBooków

Co ciekawe, jeden z przedstawicieli Huaweia, opisując chip Balong, stwierdził, że jest on przeznaczony do stosowania wyłącznie w produktach chińskiej firmy. Wypowiedź pochodzi z początku tego roku, więc Huawei mógł już zmienić zdanie. Oczywiście, pod warunkiem, że Engadget faktycznie dotarł do wiarygodnego źródła.

Obie firmy, Huawei i Apple, nie odniosły się do powyższych rewelacji. Oczywiście, nawet jeśli planują współpracę, to naprawdę mało prawdopodobne, aby teraz się tym chwaliły. Zwłaszcza, że Apple prawie wszystkie informacje trzyma w tajemnicy, aż do momentu zaprezentowania nowego sprzętu.

Warto mieć na uwadze, że nawet mimo ewentualnych chęci Huaweia do sprzedawania własnych chipów, przeszkodą nie do pokonania może okazać się obecna polityka USA. Rząd amerykański niezbyt przychylnie patrzy na produkty chińskich firm, zwłaszcza jeśli znajduje się na nich logo Huaweia.

źródło: Engadget