Procesor to nie wszystko. Huawei AI Cube i Huawei Locator niedługo dołączą do portfolio producenta

W ubiegłym roku Huawei poprzestał na procesorze i jedyną nowością, jaką zaprezentował był Kirin 970. W tym roku okazało się, że było tego trochę więcej – najpierw pojawił się procesor Kirin 980, potem cztery nowe kolory P20 Pro, a teraz… dwa nowe urządzenia. Jako że to dopiero wstępne zajawki pozbawione szczegółów technicznych, nie wspominając już nawet o cenach czy dostępności, postanowiliśmy opisać je we wspólnym wpisie. Przyjrzyjmy się bliżej, co do zaoferowania będą mieć Huawei AI Cube i Huawei Locator.

Huawei AI Cube jest inteligentnym urządzeniem łączącym w sobie stosunkowo nietypowe funkcje. O tyle, o ile inteligenty głośnik, czy raczej głośnik z asystentem głosowym, to dla nas nic nowego, to ten został dodatkowo wyposażony w… router LTE.

Wbudowany modem LTE obsługuje łączność kategorii 6, czyli pobieranie z prędkością do 300 Mbps. Internet jest rozsyłany poprzez WiFi zgodne ze standardem 802.11ac, co oznacza, że sieć może pracować zarówno w częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Sam LAN może osiągać prędkości rzędu nawet 1200 Mbps, co może przydać się podczas wewnętrznego transferu plików. Jeżeli chodzi o sam głośnik, to ten ma gwarantować wysoką jakość dźwięku dzięki technologii Huawei Histen zapewniającej adaptacyjną kontrolę głośności, wzmocnienie niskich i wysokich dźwięków oraz precyzyjne rozpoznawanie głosu z dalekiej odległości.

Najważniejszy jest jednak sam inteligentny asystent, którego rolę w Huawei AI Cube pełni… Amazon Alexa. Kevin Leo zasugerował, że producent jest otwarty na współpracę z Google, ale na ten moment trzeba ograniczyć się do kobiecego asystenta. Warto nadmienić, że mieliśmy okazję przyjrzeć się kostce w akcji i wygląda na to, że producent ma już gotowe całkiem sprawne prototypy. Jak sami widzicie, te pojawiły się na spotkaniu w dwóch kolorach – biało-czerwonym oraz biało-szarym.

Huawei Locator

Drugim urządzeniem, które pokazał dziennikarzom producent jest Huawei Locator. Jest to urządzenie, które można przyczepić na przykład do obroży psa, przypiąć dziecku do plecaka lub zaczepić do roweru w formie obudowy z czerwonym odblaskiem. Podane o nim informacje są wręcz szczątkowe. Czas pracy na baterii ma wynosić nawet 15 dni, dokładność lokalizacji wynosi 5 metrów, a na deser Huawei zadbał o roaming na całym świecie. Samo urządzenie jest wodoodporne w standardzie IP68.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to Huawei Locator wyposażony został w przycisk SOS, umożliwia wywoływanie alarmu po przekroczeniu tzw. geofence, a także po odłączeniu się od smartfona dzięki Bluetooth Low Energy. Niestety, nie mamy żadnych informacji na temat daty premiery urządzenia i jego ewentualnej dostępności i cenie w Polsce.