HTC wstrzymuje sprzedaż smartfonów w Wielkiej Brytanii z powodu sporu patentowego

Dla takich gigantów jak Apple czy Samsung spory patentowe to codzienność. Ten pierwszy producent smartfonów nawet jeśli przegrywa, to… wygrywa. HTC nie ma jednak tyle szczęścia ani „luźnych” kilku miliardów dolarów, by zapłacić za ugodę. Dlatego musi wycofać wszystkie swoje telefony ze sprzedaży w Wielkiej Brytanii.

Sprawa przybrała taki obrót ze względu na spór patentowy, podniesiony przez firmę IPCom GmbH & Co. KG, która specjalizuje się w licencjonowaniu własności intelektualnej oraz efektów pracy działów badań i rozwoju.

Reklama

Szczegóły sprawy są dość zawiłe. IPCom już wcześniej zgłaszało pogwałcenie patentów przez HTC w Wielkiej Brytanii – chodziło o pewne zarejestrowane technologie używane pierwotnie w telefonach samochodowych. Tajwańczycy musieli bardzo uważać, by nie korzystać ze wskazanych rozwiązań podczas premier kolejnych smartfonów, ale najwyraźniej nie było to możliwe. IPCom twierdzi, że HTC „nie przestrzega ustalonych zasad” „lekceważy prawo, naruszając orzeczenie brytyjskiego sądu”. 

Rzecznik HTC zdradził BBC, że „firma aktywnie bada roszczenie o naruszenie praw przez stronę trzecią w odniesieniu do jednego modelu smartfona”. W międzyczasie prewencyjnie zatrzymano sprzedaż wszystkich smartfonów HTC w Wielkiej Brytanii. W sklepie na stronie producenta przy każdym z modeli pojawiła się adnotacja „niedostępne”, choć Amazon UK ma jeszcze kilka z nich w swojej ofercie.

(fot. BBC)

Tego typu przygody bardzo nie służą HTC. Firma od długiego czasu boryka się z wieloma problemami, a dodatkowe spadki sprzedaży, nawet jeśli będą dotyczyć tylko jednego rynku, mogą źle odbić się na i tak już słabej kondycji tego producenta smartfonów.

źródło: BBC przez Android Police