Poznaliśmy europejską cenę Honora 9. Na pierwszy rzut oka nie jest wygórowana
Honor 9 (fot. Honor)

Poznaliśmy europejską cenę Honora 9. Na pierwszy rzut oka nie jest wygórowana

Honor w tym roku trochę nas zaskoczył (a przynajmniej mnie), ponieważ Honora 9 zaprezentował najpierw w Chinach, podczas gdy Honor 8 zadebiutował w pierwszej kolejności na Starym Kontynencie. Europejska premiera tego smartfona zaplanowana jest dopiero na 27 czerwca. My jednak już teraz wiemy, ile przyjdzie Europejczykom za niego zapłacić.

Premiera Honora 9 w pierwszej kolejności w Chinach jest o tyle „problematyczna”, że poznaliśmy tylko ceny w juanach, a te praktycznie nigdy nie przekładają się na ceny w euro czy też złotówkach (choć niektórzy odnoszą wrażenie, że ABC Data przelicza juany na złotówki w stosunku 1:1 w przypadku urządzeń Xiaomi). Na szczęście nie musieliśmy czkać aż do 27 czerwca, czyli dnia, w którym smartfon oficjalnie zostanie zapowiedziany na Starym Kontynencie, aby dowiedzieć się, ile trzeba będzie za niego zapłacić w Europie.

Aby nie trzymać Was dłużej w niepewności, powiem wprost: Honor 9 w wariancie z 4GB RAM i 64GB pamięci wewnętrznej ma kosztować 499 euro, czyli równowartość ~2100 złotych, natomiast model z 6GB RAM i 128GB pamięci wewnętrznej 599 euro, tj ~2550 złotych. Wygląda więc na to, że Honor wprowadzi na Stary Kontynent dwie z trzech wersji swojej flagowej propozycji (trzecia to 6GB/64GB), choć tą „mocniejszą” nieco później (na przykład w Finlandii pojawi się ona dopiero w sierpniu). Podstawową będzie można na początku kupić w srebrnej i niebieskiej obudowie, ale nie wątpię, że w późniejszym czasie do dołączą do nich także złota i czarna.

Jak mogliście przeczytać w tytule, na pierwszy rzut oka wydaje się, że cena „bazowej” wersji Honora 9 nie jest wygórowana – wszakże Honor 8 kosztował „na start” 1999 złotych, czyli tylko stówkę mniej. Tutaj jednak zaczynają się „schody”, ponieważ producent zastosował w jego przypadku niezbyt „korzystny” dla Polaków przelicznik. Za ten sam smartfon klienci w innych krajach musieli bowiem zapłacić… 399 euro. 499 euro trzeba było natomiast wyłożyć na wariant 64GB – a ten do Polski nigdy oficjalnie nie trafił.

Idąc tym tokiem rozumowania, po prostu nie ma szans, aby Honor 9 kosztował w Polsce 2099 złotych. Bardziej realna wydaje się cena na poziomie 2299-2399 złotych (mam nadzieję, że nie więcej – pomiędzy Honorem 8 i Honorem 7 było 300 złotych). Oczywiście mogę nie mieć racji, ale producenci nie raz i nie dwa udowodnili, że ich zdaniem klienci w kraju nad Wisłą są bardzo bogaci i stać ich, żeby wydać więcej pieniędzy na ten sam sprzęt…

Źródło: Mobiili.fi przez GSMArena; Honor (grafika tytułowa)