smartfon Honor 8 smartphone

Honor 7 vs Honor 8 – porównanie parametrów i dostępność w Polsce

Nie będzie przesadą jeśli stwierdzę, że Honor 7 jest na tyle interesującym smartfonem, że mimo iż od jego premiery minęło już dziesięć miesięcy, wciąż cieszy się sporą popularnością. Tymczasem wczoraj, o czym mogliście już przeczytać na łamach Tabletowo, Huawei zaprezentowało jego następcę – Honora 8. Zestawmy oba modele obok siebie.

Zacznijmy od wzornictwa

Honor 7 jest nieco kwadratową bryłą, wykonaną z aluminium. Z kolei w Honor 8 postawiono na liczne zaoblenia i zmianę materiałów – mamy tu połączenie szkła i aluminium, co nawiązuje do designu wielu tegorocznych smartfonów, z Galaxy S7 na czele. Trzeba wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy – aluminiowy Honor 7 ma wystający obiektyw z obudowy i stabilnie leży na płaskich powierzchniach, podczas gdy w Honorze 8 obiektywy (dwa) nie wystają, a do tego szklane plecki sprawiają, że telefon lubi „jeździć” po stole. I oczywiście strasznie się palcują.

Czytnik linii papilarnych teraz zintegrowany ze „smart key”

Na pewno kojarzycie „smart key”, czyli dodatkowy przycisk w Honorze 7, umieszczony na jego lewej krawędzi, do którego można przypisać odpowiednie funkcje w zależności od tego, czy kliknie się go raz, dwa razy czy dłużej przytrzyma. W Honorze 8 został on usunięty z krawędzi, ale za to zintegrowany z czytnikiem linii papilarnych. Jak to działa? Ano bardzo prosto.

Skaner umieszczony jest z tyłu, pod obiektywami aparatów. W przeciwieństwie jednak do standardowych czytników, ten jest klikalny i spełnia kilka ról. Aby odblokować ekran wystarczy (standardowo, jak w każdym Huawei i Honor) przyłożyć do niego palec. Aby ściągnąć belkę systemową czy przeglądać zdjęcia w galerii, należy przesuwać po nim palec góra-dół lub lewo-prawo (tak, to oznacza, że obsługuje te same gesty, co Honor 7). A do tego spełnia jeszcze jedną rolę – w zależności od tego, czy go klikniemy raz, dwa razy czy dłużej przytrzymamy, może uruchamiać wybrane aplikacje, przechodzić do odpowiednich ustawień i tak dalej, czyli dokładnie tak samo, jak miało to miejsce w Honorze 7 w przypadku Smart Key.

honor7-recenzja-tabletowo-zdjęcia-02
Honor 7 i Smart Key

Porównajmy parametry

Przekątna i rozdzielczość wyświetlacza pozostała niezmienna, aczkolwiek tu mamy znów zmianę wizualną – płaski ekran zastąpiony został 2.5D, dzięki czemu front urządzenia prezentuje się po prostu lepiej. Ale wśród parametrów, wbrew pozorom, zmieniło się wiele. Zamiast Kirina 935 z Mali-T628 MP4, mamy Kirina 950 z Mali-T880 MP4. Smartfon współpracuje z 3/4GB pamięci RAM (w zależności od wersji) zamiast 3GB. Działa piekielnie szybko – miałam okazję trzymać w rękach wersję przedprodukcyjną i… już wtedy zrobiła na mnie naprawdę świetne wrażenie pod względem płynności działania. Teraz, z wielką niecierpliwością, czekam na testową sztukę. Ale na nią nieco jeszcze poczekam.

urządzenie Honor 7 Honor 8
ekran 5,2" 1920×1080 5,2" 1920×1080 2.5D
procesor Kirin 935 Kirin 950
GPU Mali-T628 MP4 Mali-T880 MP4
RAM 3GB 3GB/4GB
pamięć 16GB 32GB/64GB
system 6.0 Marshmallow 6.0 Marshmallow
aparat 20 Mpix f/2.0 IMX230 12 Mpix f/2.2 dwa obiektywy
kamerka 8 Mpix 8 Mpix
akumulator 3100 mAh 3000 mAh
dual SIM tak, hybrydowy tak, hybrydowy
NFC nie tak
USB microUSB USB typu C
wymiary 143,3 x 71,9 x 8,5 145,5x71x7,45 mm
waga 156 g 153 g

Dostępność w Polsce

Z informacji, do jakich udało mi się dotrzeć, wynika, że Honor 8 będzie sporo droższy niż Honor 7 w dniu premiery (przypomnę, kosztował 1699 złotych). W Polsce debiut nowego flagowca Honora zaplanowany został na końcówkę trzeciego kwartału 2016. W sprzedaży, jeśli nic się nie zmieni, będą dostępne wyłącznie mocniejsze wersje, czyli z 4GB RAM i 32/64GB pamięci wewnętrznej.