HomePod wcale nie powstał jako rywal dla Google Home i Amazon Echo. To głośnik Apple - po prostu

HomePod wcale nie powstał jako rywal dla Google Home i Amazon Echo. To głośnik Apple – po prostu

HomePod już za dwa dni pojawi się w sprzedaży, ale już teraz w sieci pojawiają się pierwsze mniej lub bardziej optymistyczne recenzje inteligentnego głośnika od Apple. Przy czym niektórzy nie klasyfikują go jako „inteligentnego”, a przyporządkowują raczej do sekcji zwykłych głośników z kilkoma dodatkowymi funkcjami. Czy rzeczywiście tak jest, Apple?

Ci, którzy mieli już okazję przetestować HomePod, bardzo chwalą jego możliwości muzyczne. Podobno to jeden z najlepszych grających gadżetów, jakie można postawić sobie w salonie. W recenzjach przewija się jednak jeden wspólny temat: HomePod nie zamierza nawiązywać bezpośredniej walki z Google Home czy Amazon Echo. Można powiedzieć, że sprzęt Apple nie jest nawet do tego zdolny, ponieważ Siri wyraźnie ustępuje funkcjonalnością innym asystentom głosowym.

HomePod wcale nie powstał jako rywal dla Google Home i Amazon Echo. To głośnik Apple - po prostu

Z tego powodu Apple nie przedstawia głośnika HomePod jako ucieleśnionej rewolucji na rynku smarthome. To po prostu inteligentny głośnik, któremu rozkażemy, jaki utwór ma zagrać. Jak na giganta z Cupertino przystało, muzyka popłynie tylko z serwisu Apple Music. Ustalenie Spotify jako domyślnego odtwarzacza nie jest możliwe. Nie można dyktować głośnikowi nowych terminów, które miałby zanotować w naszym kalendarzu, nie mówiąc już o rozpoznawaniu różnych głosów domowników. Nie posłuży nam za zestaw głośnomówiący ani nawet za zwykły głośnik Bluetooth. Ze smartfonem z Androidem też go nie sparujemy.

Do słuchania muzyki z Apple Music. Potrafi też wykonać większość czynności, które robi dla nas Siri z iPhone’a. Czy to za mało? Na pewno za mało, żeby rywalizować z Google Home czy Amazon Echo. Z tym, że Apple wcale nie musi tego robić. Firma wydaje się być całkowicie oderwana od logiki działania Google Assistant i Alexy. Gigant z Cupertino nie ma w planach wyposażyć w swojego asystenta każdego podłączonego do internetu urządzenia na świecie, co wyraźnie jest aspiracją Google. Apple stworzyło prosty, dobrze brzmiący głośnik salonowy z obsługą głosową.

HomePod wcale nie powstał jako rywal dla Google Home i Amazon Echo. To głośnik Apple - po prostu

Najwyraźniej Apple wystarczą miliardy, jakie firma czerpie ze sprzedaży iPhone’ów. HomePod staje się tylko dodatkiem przygrywającym w tle, częścią ekosystemu, opartego na smartfonach. Ma za zadanie utrzymać w nim ludzi i najwyraźniej nie ma przed sobą bardziej ambitnego celu istnienia, tak jak Google Home i Amazon Echo.

Siri nie wytrzymuje porównania z inteligentnymi asystentami głosowymi konkurencji, a Apple jest tego świadome. Firma nie byłaby w stanie stworzyć na tym urządzeniu asystenta, który byłby lepszy od rozwiązań konkurencji, więc po prostu tego nie zrobiła. W efekcie, pojutrze w sklepach pojawi się HomePod – akcesorium muzyczne od Apple z wbudowaną Siri.

HomePod wcale nie powstał jako rywal dla Google Home i Amazon Echo. To głośnik Apple - po prostu

Gigant z Cupertino będzie musiał jednak przemyśleć swoją strategię wobec sztucznej inteligencji i asystentów głosowych. Już wkrótce mogą się oni stać bardzo popularni – nie tylko w inteligentnych głośnikach, ale też w różnych innych urządzeniach. Jeśli Apple odpowiednio szybko nie wystawi w tych zawodach kompetentnego gracza, może wiele stracić. Zwłaszcza, jeśli smartfony (a zwłaszcza iPhone’y), zaczną powoli być spychane ze swojej centralnej pozycji w biznesie urządzeń elektronicznych.

 

źródło: Business Insider, Apple