fot. Road to VR, Wikipedia

HMD Global pracuje wspólnie z Foxconnem nad smartfonem marki Nokia z pięcioma „oczkami”!

Od jakiegoś czasu dało się wyczuć, że smartfony z podwójnymi aparatami to jeszcze nie szczyt możliwości producentów. Jednym z pierwszych, który pójdzie o krok dalej i zastosuje potrójny aparat najprawdopodobniej będzie Huawei (a przynajmniej takie chodzą słuchy). HMD Global może jednak zawstydzić konkurenta, ponieważ podobno pracuje nad modelem z aparatem, wyposażonym w aż pięć „oczek”!

Podwójny aparat to fajna rzecz, bowiem znacząco rozszerza możliwości fotograficzne smartfona. Najlepiej jest to widoczne w urządzeniach z najwyższej półki, ponieważ w tańszych propozycjach zazwyczaj efekty nie są aż tak powalające, nierzadko nawet pozostawiają wiele do życzenia. Najwięksi producenci nie zamierzają jednak poprzestać na dwóch „oczkach” i zamierzają dokooptować  do nich kolejne.

Reklama

Jakiś czas temu doszły nas słuchy, że tegoroczny flagowiec Huawei (P11 lub P20, nadal nie mamy pewności co do jego ostatecznej nazwy) zostanie wyposażony w potrójny aparat główny o rozdzielczości 40 Mpix. W tym przypadku możemy zaufać producentowi, że „więcej” rzeczywiście będzie znaczyć „lepiej”, lecz właśnie okazuje się, że nie trzeba poprzestać na takiej liczbie „oczek”.

Źródło, zaznajomione z działalnością rozwojowo-badawczą (R&D) Foxconnu zdradziło, że trwają intensywne prace nad aparatem, wyposażonym w pięć „oczek”. Jest to o tyle istotne, że HMD Global, które ma prawa do marki Nokia, ściśle z nim współpracuje i podobno nawet przygotowało wstępny projekt smartfona z takim modułem. Ten ostatni podobno jest on okrągły i ma siedem otworów: w pięciu znajdują się soczewki, a w dwóch pozostałych diody doświetlające. Całość przypomina nieco słuchawkę od prysznica.

Jeżeli prototyp pozytywnie przejdzie testy, mógłby trafić na rynek jeszcze w 2018 roku. Na razie nie wiadomo, jakie „funkcje” miałyby poszczególne „oczka” i trudno cokolwiek prorokować, ponieważ to zupełne novum, jeżeli chodzi o smartfon. Mimo wszystko na pewno będzie ciekawie (i oby równie funkcjonalnie).

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/07/21/nokia-zeiss-patent-aparat/

*Na zdjęciu tytułowym kamera Nokia OZO

Źródło: VTECH przez PhoneArena