Gry i aplikacje na abonament w App Store (update)

apple app store logo

Często przy zakupie aplikacji zastanawiamy się czy dobrze oceniana przez dotychczasowych klientów produkcja rzeczywiście będzie nam pasować. Nie wszyscy producenci oferują darmowe, okrojone wersje (Free lub Lite) swoich gier i aplikacji. W takich wypadkach niestety nie możemy skorzystać z „pożyczenia” produkcji, żeby sprawdzić czy faktycznie spełnia nasze oczekiwania. Pozostaje nam ryzyko powiązane z wiarą w pozytywne komentarze lub sprawdzenie u znajomych.

Jednak Apple znalazło na to jeszcze inny sposób – udostępniło bowiem możliwość oferowania przez wydawców gier swoich produkcji w ofertach abonamentowych. Nowość ta została ogłoszona już w lutym, jednak dopiero teraz pojawił się pierwszy producent gier, który postanowił ją zastosować.

Firma Big Fish Games oferuje dwie wersje tego rozwiązania. Pierwsza z nich – płatna $6,99 miesięcznie, daje nam dostęp do wszystkich produkcji tej firmy w jednej aplikacji, bez potrzeby oddzielnego płacenia i pobierania wszystkich osobno. Drugą opcją jest wersja darmowa – ma ona jednak swoje niedogodności: jesteśmy zmuszeni do oglądania reklam, a do tego możemy grać w dany tytuł jedynie 30 minut dziennie. W obu przypadkach gry są streamowane do urządzenia, więc trzeba mieć dostęp do sieci.

Na pewno jest to ciekawy krok. Oczywiste jest, że inni producenci też znajdą w tym możliwość zarobku, a liczba oferowanych w ten sposób aplikacji będzie rosła. Co ciekawe, wkrótce podobną możliwość kupowania aplikacji w abonamencie Big Fish Games chce wprowadzić na urządzenia z Androidem – być może już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

źródło, źródło

Aktualizacja:

Abonament został cofnięty – więcej informacji tutaj.