Czy Play zablokuje Facebooka? Rzecznik sieci tłumaczy

Od 1 lipca wszystko się zmienia. Przynajmniej dla tych, którzy prowadzą internetowe kasyna, a z działalności rozliczają się nie z polskimi Urzędami Skarbowymi, tylko korzystają z rajów podatkowych w jakiejś Andorze, Panamie czy innych Malediwach. Nowelizacja ustawy o grach hazardowych nakłada też pewne obowiązki na dostawców internetowych.

O co chodzi? Nowa ustawa o grach hazardowych celuje głównie w te firmy, które posiadają automaty do gier. Odtąd, poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, wyłącznym organizatorem gier hazardowych ma być jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. Ma to zwiększyć ochronę graczy, przyśpieszyć rozwój konkurencji między legalnymi przedsiębiorstwami na rynku hazardowym ograniczyć szarą strefę w gospodarce. Budżet ma zyskać na tej zmianie ok. 1,5 mld dodatkowych przychodów.

Wspomniana spółka Skarbu Państwa będzie mieć również wyłączność na organizowane w internecie gry kasynowe, takie jak ruletka i gry karciane, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych. Powstanie oficjalna „czarna lista” serwisów, które będą łamać tę zasadę, a internetowymi policjantami zostają operatorzy. Oni to będą blokować dostęp do stron internetowych, które pojawią się na liście. Tu pojawiło się pytanie, czy wobec tego jakikolwiek operator będzie mógł zablokować Facebooka? Marcin Gruszka, rzecznik PLAY odpowiada:

Zablokowane zostaną więc tylko te strony, które oferować będą gry hazardowe niezgodnie z ustawą. Facebookowi to nie grozi, choć pilnować się muszą nie tylko właściciele domen zarejestrowanych w republikach bananowych. Również dostawcy usług płatniczych nie będą mogli współpracować z podmiotami które oferują nielegalnie gry hazardowe.

Według danych NFZ, liczba osób uzależnionych od gier hazardowych wzrosła 4-krotnie w ciągu ostatnich 8 lat. Mowa tylko o tych, którzy skorzystali z pomocy i poddali się leczeniu. To tylko ułamek spośród wszystkich szkodliwie zaangażowanych w hazard.

Według szacunków UN Global Compact Network Poland ONZ od 70 do 90 procent rynku gier hazardowych w Polsce to szara strefa, a z wartego 5,3 mld zł rynku zakładów bukmacherskich tylko ok. 1 mld zł to działalność legalna. Z tego tytułu Skarb Państwa tylko w 2014 r. stracił co najmniej 552 mln zł.

 

źródło: blog PLAY, Ministerstwo Finansów