Google zamyka projekt gogli VR, o którym prawie nikt nie wiedział | Tabletowo.pl

Google zamyka projekt gogli VR, o którym prawie nikt nie wiedział

Dołącz do dyskusji 0

Google anulowało wewnętrzny projekt stacjonarnego zestawu wirtualnej rzeczywistości, który miałby konkurować z takimi urządzeniami jak HTC Vive czy Oculus. Google najprawdopodobniej nie chce pakować się w ten segment VR, a skupić się na projekcie Daydream, który jest zdecydowanie bardziej mobilną platformą.

Zapewne chodzi też o przekierowanie wysiłków w rozwój wirtualnej rzeczywistości, która nie tylko będzie mniej niewygodna dla użytkowników (zestawy Oculusa czy HTC Vive są ewidentnie stacjonarne), ale też mniej kosztowna, a więc mająca szansę dotrzeć do większego grona nabywców. Poza tym środki i czas zaoszczędzony podczas prac nad kolejną stacjonarną platformą VR, można przeznaczyć na zwiększenie dystansu nad konkurencją w temacie rzeczywistości wirtualnej wspieranej przez smartfony. Dotyczy to też tworzenia aplikacji, gier i usług, które będzie można na nie pobrać. Bo po co nam sprzęt VR, na którym możemy zagrać w dwie gry na krzyż?

Google nie potwierdziło faktu zamknięcia programu stacjonarnego VR. Oznacza to, że albo projekt nie był zbyt zaawansowany, albo wręcz przeciwnie – i wtedy głupio by było przyznać się, że inwestowanie w tą działkę okazało się nietrafione. Źródła wspominają o zaangażowaniu Laboratorium X (co brzmi tandetnie, jednak jest obecnie częścią konsorcjum Alphabet), w którym 50 osób pracowało nad platformą, która miała stać się konkurencją dla Oculusa i HTC Vive. Na urządzenie miał być tworzony nawet odrębny, pisany pod VR system operacyjny.

Anulowanie tego projektu nie oznacza, że Google mówi „pas” w temacie wirtualnej rzeczywistości. Wręcz odwrotnie – w Daydream zaangażowanych jest obecnie mnóstwo osób. Firma rzeczywiście chce zawładnąć rynkiem mobilnej wirtualnej rzeczywistości, z czym zresztą nie kryła się, prezentując swoje plany na Google I/O 2016. Pierwsze smartfony wspierające nadchodzące nowości od Google pojawią się niebawem (obecne flagowce prawdopodobnie nie dołączą do programu), a cały zestaw, który firma pokazała na ostatniej konferencji, ma być dostępny tej jesieni.

na zdjęciu wyróżniającym: headset VR Google Daydream

źródło: recode.net

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona