(fot. Google)

Google tłumaczy brak nagrywania w 4K w 60 FPS w Pixelu 4

Kończący się tydzień przyniósł, między innymi, premierę najnowszego flagowego smartfonu od GooglePixela 4. Podobnie, jak w przypadku poprzedników, jednym z najważniejszych atutów flagowca z Mountain View ma być rozbudowane oprogramowanie odpowiedzialne za obsługę aparatu. Producent deklaruje, że obecna generacja dostarcza niespotykane dotąd możliwości w zakresie smartfonowej fotografii. W kwestii wideo Pixele nie wydają się wyróżniać z tłumu, zwłaszcza, że nie oferują możliwości nagrywania filmów w rozdzielczości 4K z rejestrowaniem 60 klatek na sekundę. Przedstawiciele firmy postanowili wyjaśnić, skąd taka decyzja.

Google Pixel 4 to smartfon ze ścisłego topu urządzeń flagowych, dlatego nie mogło w nim zabraknąć niczego, czym takie urządzenie powinno się szczycić w 2019 roku. Mamy więc bezkompromisowe rozwiązania w zakresie wydajności podzespołów oraz moduły odpowiedzialne za rozrywkę z najwyższej półki. Wszystko to pod kontrolą autorskiego systemu Google w najnowszej dostępnej dla użytkownika końcowego wersji. W krajach, w których najnowszy Pixel trafi do sprzedaży będzie z pewnością ciekawą alternatywą dla urządzeń spod szyldu, chociażby, Samsunga.

Reklama
smartfon Google Pixel 4
Google Pixel 4 (fot. Google)

Specyfikacja najnowszych Pixeli pozwala zauważyć, że brakło w nich nagrywania wideo w rozdzielczości 4K przy zachowaniu częstotliwości rejestrowania 60 klatek na sekundę. O przyczynę takiego stanu rzeczy zapytał na Twitterze jeden z zaciekawionych czytelników. Udało mu się uzyskać odpowiedź od samego Google.

W odpowiedzi na tweeta użytkownika Stanzilla, firma Google poinformowała, że brak [email protected] był świadomą decyzją, podyktowaną kilkoma względami. Po pierwsze, zdecydowana większość użytkowników nagrywa filmy w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD), gdzie 60 FPS jest dostępne. Uznano, że lepiej skupić się na poprawieniu parametrów nagrywania w Full HD niż w rozdzielczości 4K ze względu na szersze zastosowanie tej pierwszej. Co równie istotne, udzielający odpowiedzi przedstawiciel Google wyjaśnił, że jednominutowy film w rozdzielczości [email protected] zajmowałby około pół gigabajta, co czyni go zupełnie nieprzydatnym w przypadku urządzenia, jakim jest smartfon.

Czy argumentacja Google jest przekonująca? Moim zdaniem, jak najbardziej. Do nagrywania smartfonem dobrej jakości Full HD wystarczy w zupełności, dlatego osobiście cieszy mnie fakt, że firma zdecydowała się na poprawę jakości powszechnej rozdzielczości kosztem używanej przez nieliczne grono użytkowników.

Źródło: Made by Google na platformie Twitter przez Android Police