A to ciekawe! Google przesiada się z Ubuntu na Debiana
Google logo

A to ciekawe! Google przesiada się z Ubuntu na Debiana

Wiele związanych z działem IT firm ma u siebie pracownie, wyposażone w przeróżne systemy operacyjne. Do tej grupy należy również Google, które do tej pory korzystało z najpopularniejszej dystrybucji Linuxa – Ubuntu. Gigant postanowił to jednak zmienić.

Do tej pory Google korzystało z systemu, który nazywa się goobuntu. Jest to zmodyfikowana, nieopublikowana wersja Ubuntu 14.04 LTS. Na DebConf 2017 (co ciekawe, to wydarzenie miało miejsce w sierpniu, lecz nikt wtedy się tą informacją nie zainteresował) gigant poinformował, że po pięciu latach zostanie to zmienione.

A to ciekawe! Google przesiada się z Ubuntu na Debiana
fot. It’s FOSS

Od teraz Google będzie korzystać z systemu gLinux. Jest to nic innego, jak zmodyfikowana wersja Debiana 10 Buster. Pracownicy, którzy korzystali z Linuxa, będą musieli przesiąść się ze starszego, stabilnego oprogramowania na nowe, które jest jeszcze w fazie testowej.

Niestety nie wiadomo, dlaczego firma zdecydowała się na tak sporą zmianę. Przypuszczam, że koncern z Mountain View nie chciał być zależny od brytyjskiego giganta, czyli Canonical. Wydawcy Ubuntu z pewnością w tym momencie stracą jednego z największych odbiorców swojego oprogramowania. Co ciekawe, Google nie jest największym klientem tej firmy, co deklarowano jeszcze w 2012 roku. Mimo wszystko strata dużego oraz potężnego kontrahenta i tak zostanie z pewnością dotkliwie odczuta przez Brytyjczyków.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

https://www.tabletowo.pl/2017/08/26/laptop-dla-ucznia-za-grosze/

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Źródło: It’s FOSS przez Android Police