Android logo

Androida Q jeszcze nie ma, a już wiemy, co zaoferuje Android R. W tle prywatność użytkowników

Android rozwija się ostatnio w dość dziwną stronę. Firma Google wreszcie wyeliminowała w zasadzie wszystkie jego słabostki, ale jednocześnie – jakby od niechcenia – dołożyła parę funkcji, które dzielą społeczność. Czy jedną z takich pozornych nowości może zostać funkcja „dzielenia pamięci”, jaką Google rzekomo wprowadzi za rok?

Początki funkcji, która w dokumentacji została oznaczona jako „Scoped Storage”, sięgają już tegorocznego Androida Q. Posiadacze drugiej bety zapewne już zaznajomili się z jej funkcjonalnością. Zapewne też doświadczyli szeregu błędów z nią związanych. Nowe rozwiązanie wprowadza dość innowatorski model zarządzania pamięcią smartfona. Do tej pory system działał w taki sposób, że mieliśmy jeden wielki obszar pamięci i każdy program brał sobie z niego tyle, ile potrzebował, nieraz podbierając nadspodziewanie dużo.

Reklama

Android Q Beta 2 już dostępny. Google testuje nowe podejście do powiadomień

Google postanowiło zmienić ten schemat, co może być zapowiedzią walki o lepsze optymalizowanie aplikacji przez deweloperów. Nowy model zakłada, że każda aplikacja dostanie ograniczoną ilość miejsca, nie mając przy tym możliwości podbierania jej z innych części pamięci. Brzmi to bardzo logicznie, jednak druga beta Androida Q pokazała, że od idei do bezproblemowego działania trochę jeszcze brakuje.

Mówi się, że Google miało zażądać od wszystkich programistów korzystania z najnowszego interfejsu API jeszcze przed ostatecznym wydaniem Androida Q. Niestety, ale termin okazał się zbyt krótki, efektem czego ogromna część aplikacji nie byłaby kompatybilna z założeniami firmy z Mountain View. Google ustąpiło i zdecydowało się dać twórcom programów więcej czasu, jednocześnie przesuwając innowatorski sposób zarządzania pamięcią do premiery Androida R.

Google Euphonia – jeśli to wypali, będzie murowany hit

Na zakończenie warto zauważyć, że takie działanie ze strony internetowego giganta nie tylko może przyczynić się do lepszej optymalizacji programów, ale też powinno odbić się bardzo pozytywnie na bezpieczeństwie naszych danych. Model „Scoped Storage” zakłada, że dzięki wydzieleniu stref z pamięcią, będzie można odpalać wybrane aplikacje bez konieczności wcześniejszego nadawania im szeregu uprawnień. Brzmi to naprawdę ciekawie.

źródło: gsmarena