Google planuje częstsze aktualizacje Androida

Kolejne aktualizacje systemu Android mają być wydawane częściej i bardziej regularnie. Google zmienia politykę dotyczącą obsługi swojego mobilnego systemu – co z tego wyniknie dla użytkowników?

Dotychczas Google trzymał się mniej więcej jednego punktu – duża aktualizacja systemu Android wydawana była mniej więcej co roku. Wcześniej, na początku istnienia Androida, bywało różnie, jednak od dłuższego czasu trend ten utrzymuje się w miarę stabilnie. Teraz jednak przyszła pora na korekty.

Reklama

Na blogu firmy Google możemy przeczytać, że od momentu wprowadzenia aktualizacji Android 7.0 Nougat firma z Mountain View planuje wprowadzenie zmian w kolejnych aktualizacjach. Czekają nas zatem dwie duże zmiany. Przede wszystkim Google planuje wprowadzenie kwartalnych aktualizacji Androida, które najprawdopodobniej miałyby zastąpić jedną, dużą aktualizację wydawaną co roku. To ułatwienie dla deweloperów, którzy będą mogli regularnie otrzymywać informacje o zmianach w systemie.

Po drugie, Google planuje wprowadzić program publicznej bety swojego systemu – na wzór chociażby Apple. Dzięki temu zwykli użytkownicy będą mogli testować najnowsze wydania Androida bez zbytniego narażania swoich smartfonów na błędy wynikające z wczesnych wersji. Google chce w ten sposób poprawić jakość swojego systemu – im więcej osób będzie go testować, tym lepiej dla Androida.

Firma raczej nie zrezygnuje zupełnie z corocznych, dużych aktualizacji. To nie tylko sposób na odświeżenie Androida, ale też punkt wyjściowy do promocji smartfonów wśród użytkowników. Możemy więc spodziewać się, że Google będzie dalej wydawał większe aktualizacje raz do roku, jednak będą one wspierane przez kwartalne uaktualnienia, skierowane pewnie bardziej na bezpieczeństwo i stabilność pracy Androida.

Źródło: Google