Ktoś z Was ma Chromebooka? Aktualizacja do Chrome OS 77 dodaje obsługę Asystenta Google

Chrome OS 77 powoli wkracza na Chromebooki, przynosząc wyczekiwane zmiany, wśród których najważniejszą jest wsparcie dla Asystenta Google.

Chrome OS już od jakiegoś czasu ma coraz więcej wspólnego z Androidem. Poprzednie dodatki obejmowały na przykład obsługę sklepu Google Play, co jeszcze bardziej połączyło te dwa systemy, albo dokładniej: przybliżyło Chrome OS do Androida.

Reklama

Chrome OS 77 – zmiany i poprawki

Najważniejszą zmianą w Chrome OS 77 jest dostępność Asystenta Google w systemie. Większość Chromebooków, po zainstalowaniu tej stabilnej wersji systemu, będzie mogło skorzystać na obecności wirtualnego pomocnika. Nie chodzi tylko o znajdowanie odpowiedzi w sieci, ale będzie też mógł on pomagać w zarządzaniu wydarzeniami w kalendarzu czy ustawianiu przypomnień.

Oprócz tej najistotniejszej wartości dodanej, pojawiły się nowe ułatwienia w aplikacji Family Link, która nadaje poszczególnym użytkownikom urządzenia różne uprawnienia. Na przykład dzieciom można teraz w prosty sposób modyfikować wyznaczony czas na ekranie, bez konieczności zmieniania całego harmonogramu czy ręcznego powiększania czy zmniejszania dziennego limitu. „Sztywne” ustawienia pozostaną, a administrator będzie mógł szybko dodać bądź ująć coś z przysługujących dzieciom minut zabawy.

Jest jeszcze funkcja ułatwień dostępności, która przewiduje automatyczne klikanie dla tych, którzy mają zaburzenia motoryczne i trudno im obsługiwać Chromebooka za pomocą kliknięć i przeciągnięć. Po raz pierwszy pokazano ją w Chrome OS 76, a teraz została dodatkowo ulepszona.

laptop Lenovo Chromebook C340-15
Lenovo Chromebook C340-15 (fot. Lenovo)

Nie ma tego dużo, bo i sam Chrome OS nie jest nazbyt złożonym systemem. Liczba jego użytkowników wciąż nie jest zatrważająco duża, ale coraz częściej można spotkać osoby, które cenią sobie laptopy z systemem Google za ich prostotę i długie działanie na baterii.

Być może ktoś z Was korzysta z Chromebooka – dla takich osób powyższe usprawnienia mogą w dużym stopniu wpłynąć na sposób obsługi urządzenia. Wszak integracja Asystenta Google z Chrome OS to coś, na co – przynajmniej niektórzy – czekali od samego początku jego istnienia.

źródło: Google przez Android Police