Google Cloud zostaje partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej w Polsce

Google Cloud zostaje partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej w Polsce

Operator Chmury Krajowej zyskał nowego, silnego sojusznika – w jego ofercie pojawią się produkty Google Cloud. Prócz tego Google planuje uruchomienie w Polsce trzech placówek będących strefami dostępności, wraz z biurem w Warszawie.

Operator Chmury Krajowej działa od kilku miesięcy i zarządza platformą, dzięki której przedsiębiorcy działający w Polsce mogą korzystać z usług chmury obliczeniowej. Spółka ta powstała w październiku 2018 roku z inicjatywy PKO Banku Polskiego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju, którzy są też jej współwłaścicielami. PKO BP wykorzystuje chmurę do testowania swoich aplikacji.

Google Cloud zostaje partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej w Polsce

Jako że usługi chmurowe to rzecz, na którą będzie rósł popyt w nadchodzących latach, OChK chce wyjść naprzeciw tworzącym się potrzebom, tak by przedsiębiorcy i firmy mogli skorzystać w gotowych rozwiązań, powstałych przy współpracy z uznanymi specjalistami w branży. Dlatego do partnerów Operatora Chmury Krajowej dołącza Google. W tym gronie znajduje się już Asseco Data Systems, Accenture czy DXC Technology.

Google zamierza zadziałać nawet nieco poza to, co konieczne. W Warszawie zostanie otworzy tzw. region Google Cloud, który będzie koordynował prace nad chmurą firmy na terenie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, odciążając oddziały w Niemczech czy Finlandii.

Polskie firmy będą więc miały możliwość skorzystania z większej liczby produktów, których używają już od dłuższego czasu podmioty operujące w Europie Zachodniej, i to bez strachu o stabilność tych narzędzi, skoro strefy dostępowe Google mają znajdować się w kraju. I choć jest to dobra wiadomość przede wszystkim dla tych, którzy mogliby usprawnić pracę w swoich przedsiębiorstwach dzięki zautomatyzowaniu powoływania środowisk deweloperskich czy korzystania z wirtualnych stanowisk pracy biurowej, może to być sygnał także dla osób chcących przetestować Google Stadia. Skoro Google będzie miało w naszym kraju lepsze możliwości prowadzenia operacji w chmurze, to stąd już tylko o krok do cloud gamingu. Google Stadia w Polsce? – byłoby fajnie!

 

źródło: Business Insider, dobreprogramy.pl, bankier.pl, Google