Google Cloud zostaje partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej w Polsce

Operator Chmury Krajowej zyskał nowego, silnego sojusznika – w jego ofercie pojawią się produkty Google Cloud. Prócz tego Google planuje uruchomienie w Polsce trzech placówek będących strefami dostępności, wraz z biurem w Warszawie.

Operator Chmury Krajowej działa od kilku miesięcy i zarządza platformą, dzięki której przedsiębiorcy działający w Polsce mogą korzystać z usług chmury obliczeniowej. Spółka ta powstała w październiku 2018 roku z inicjatywy PKO Banku Polskiego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju, którzy są też jej współwłaścicielami. PKO BP wykorzystuje chmurę do testowania swoich aplikacji.

Jako że usługi chmurowe to rzecz, na którą będzie rósł popyt w nadchodzących latach, OChK chce wyjść naprzeciw tworzącym się potrzebom, tak by przedsiębiorcy i firmy mogli skorzystać w gotowych rozwiązań, powstałych przy współpracy z uznanymi specjalistami w branży. Dlatego do partnerów Operatora Chmury Krajowej dołącza Google. W tym gronie znajduje się już Asseco Data Systems, Accenture czy DXC Technology.

Google zamierza zadziałać nawet nieco poza to, co konieczne. W Warszawie zostanie otworzy tzw. region Google Cloud, który będzie koordynował prace nad chmurą firmy na terenie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, odciążając oddziały w Niemczech czy Finlandii.

Polskie firmy będą więc miały możliwość skorzystania z większej liczby produktów, których używają już od dłuższego czasu podmioty operujące w Europie Zachodniej, i to bez strachu o stabilność tych narzędzi, skoro strefy dostępowe Google mają znajdować się w kraju. I choć jest to dobra wiadomość przede wszystkim dla tych, którzy mogliby usprawnić pracę w swoich przedsiębiorstwach dzięki zautomatyzowaniu powoływania środowisk deweloperskich czy korzystania z wirtualnych stanowisk pracy biurowej, może to być sygnał także dla osób chcących przetestować Google Stadia. Skoro Google będzie miało w naszym kraju lepsze możliwości prowadzenia operacji w chmurze, to stąd już tylko o krok do cloud gamingu. Google Stadia w Polsce? – byłoby fajnie!

 

źródło: Business Insider, dobreprogramy.pl, bankier.pl, Google