Tryb incognito (fot. Tabletowo)

Przeglądarka Google Chrome uniemożliwi stronom wykrywanie trybu incognito

Praktycznie wszystkie główne przeglądarki mają obecnie możliwość uruchomienia trybu incognito lub prywatnego. Daje to użytkownikowi pewną swobodę poruszania się po sieci bez obawy, że zostanie zauważony przez witryny, chcące dopasować do niego wyświetlane reklamy. Przynajmniej taka jest teoria, bo w praktyce…

Nawet podczas włączania trybu incognito Google Chrome przypomina, że strony czy dostawcy usług internetowych nadal będą w stanie określić nasze działania. Witryny dokładnie „wiedzą”, czy przeglądamy je w trybie incognito, czy też nie. I właśnie to chce zmienić Google.

Korzystamy z trybu incognito nie tylko dlatego, że nie chcemy pozostawić po sobie śladu. Wielu właśnie tak radzi sobie z personalizowanymi reklamami w przeglądarce Google. Inni uciekają w ten sposób przed licznikami wyświetleń serwisów, które „chowają” treści za paywallem. Wchodzą na chwilę, by przeczytać fragment jakiegoś artykułu, by później zdecydować o tym, czy chcą zapłacić za dostęp do niego. Żeby tryb prywatny nie był nadużywany, witryny często sprawdzają, czy ktoś nie próbuje obejść paywalla właśnie w ten sposób. Mają do tego specjalne narzędzia i odpowiednio dostosowują wtedy swoje zachowanie do typu użytkownika.

Google niezbyt podoba się takie podejście, ale z drugiej strony trudno nie zrozumieć intencji właścicieli witryn z paywallem, których treści „przeciekają” przez tryb incognito.

Zgodnie z zapowiedzią Google, w wersji 76. przeglądarki Chrome, która zacznie być udostępniana w tym miesiącu, nie będzie już możliwości identyfikowania trybu, w jakim użytkownik przegląda daną stronę. Przynajmniej przez jakiś czas właściciele witryn będą pozbawieni skutecznego „pozbywania się” osób nadużywających liczniki stron, by oszukać paywalle. Gigant z Mountain View nie wydaje się być tym faktem specjalnie przejęty. Naczelnym powodem takich zmian jest dla firmy troska o prywatność użytkowników – a przynajmniej tak twierdzi.

Testowy Google Chrome z lepszym Dark Mode dla całych stron internetowych

źródło: Google przez Slashgear