google one one

Automatyczna kopia zapasowa danych za darmo od Google. Dla wszystkich

Kopia zapasowa danych zgromadzonych na smartfonie potrafi przydać się w najmniej spodziewanych sytuacjach. Każdy, kogo dotknęła nagła awaria urządzenia orientuje się, jak ważna jest to sprawa. Google też to rozumie, dlatego umożliwi tworzenie backupów znacznie większej grupie użytkwników.

Pełna kopia zapasowa za darmo

Google zwykło dość mocno rozdrabniać się, gdy przychodzi do korzystania z kopii zapasowych danych zgromadzonych na naszych urządzeniach mobilnych. Osobną potrafi stworzyć aplikacja Zdjęcia Google, inną generuje Kalendarz powiązany z adresem mailowym, a jeszcze inną można eksportować z poziomu apki Wiadomości.

Rzecz jasna istnieje opcja, która łączy wszystkie te sposoby w jedną, wspólną kopię zapasową, umieszczaną w chmurze, ale Google udostępniało ją dotąd tylko dla osób opłacających abonament Google One. Teraz się to zmienia.

Gigant z Mountain View podał na swoim blogu informację, że automatyczna kopia zapasowa danych udostępniana jest za darmo. Co ciekawe, będą mogli skorzystać z niej także użytkownicy iPhone’ów i iPadów, nie działających przecież na systemie Android.

G1_BackUp_Blog.gif

Niezły ruch, Google

Oczywiste jest, że kopie zapasowe danych zgromadzonych na urządzeniu będą zajmować miejsce na darmowym, 15-gigabajtowym dysku Google. W ten prosty sposób dostępna przestrzeń szybko się skurczy i użytkownicy będą częściej myśleć o zakupieniu 100-gigabajtowego (lub większego) planu Google One. Czyż to nie genialne?

G1_Storage_Blog.gif

Żeby nie pogubić się w tym wszystkim, Google zapowiedziało, że wyda wkrótce specjalną aplikację pomagającą w zarządzaniu zajętym i dostępnym miejscem na łączonym dysku Google One. Powinna się w ciągu kilku dni pojawić w sklepie Google Play, a w późniejszym terminie także na iOS. Przeznaczono ją dla użytkowników prywatnych, także nie będzie dostępna w pakiecie G Suite.

Aż dziwne, że Google tak długo czekało z udostępnieniem darmowej kopii zapasowych dla wszystkich – w iOS i chmurze iCloud przenoszenie danych z urządzenia na urządzenie jest wzorowe.