Optymizm czy naiwność? Google wierzy, że wkrótce ruszy fala aktualizacji do Androida Pie

Fragmentacja to cecha charakterystyczna dla Androida. Google w końcu postanowiło coś z tym zrobić i w 2017 roku wraz z Androidem Oreo wprowadziło Project Treble, który ma za zadanie usprawnić proces aktualizacji do nowszych wersji oprogramowania. I chociaż na razie się na to nie zanosi, to koncern z Mountain View niezwykle optymistycznie patrzy w przyszłość.

Google zapowiadało, że wszystkie urządzenia z fabrycznie wgranym Androidem Oreo będą kompatybilne z Project Treble, dzięki czemu bardzo szybko mają otrzymywać aktualizacje oprogramowania. Teoretycznie nawet po aktualizacji z Androida Nougat do Androida Oreo mogłoby się pojawić wsparcie dla Project Treble, ale większość producentów nie zdecydowała się go zaimplementować w ten sposób, z uwagi na obawę, że po przeprowadzeniu procesu system – mówiąc kolokwialnie – się wykrzaczy, a sprzęt padnie na amen.

Android 9.0 Pie zadebiutował na początku sierpnia 2018 roku – od jego premiery minęły więc już trzy miesiące. Mimo to, system ten nadal nie pojawił się w statystykach udziałów poszczególnych wersji Androida, co oznacza, że pod jego kontrolą wciąż pracuje mniej niż 0,1% wszystkich urządzeń z Zielonym Robocikiem na pokładzie. Project Treble obiecywał dużo, a tymczasem sytuacja ani trochę się nie zmieniła w porównaniu z poprzednim rokiem.

Ba, jest nawet gorzej! Android Oreo został bowiem udostępniony pod koniec sierpnia 2017 roku, a we wspomnianych statystykach pojawił się „już” w październiku 2017 roku, czyli po dwóch miesiącach. Widać więc jak na dłoni, że Project Treble nie działa tak, jak powinien, mimo że aktualizację do Androida 9.0 Pie dostało kilka smartfonów, m.in. OnePlus 6 czy kilka Sony Xperii.

Google optymistycznie jednak patrzy w przyszłość – spodziewa się, że do końca 2018 roku pod kontrolą Androida 9.0 Pie będzie pracować więcej urządzeń z Androidem niż pod koniec 2017 roku pod kontrolą Androida Oreo. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, jest to albo nadmierny optymizm, albo zwyczajna naiwność, ponieważ na początku stycznia wydania 8.0 i 8.1 miały „już” 0,7% udziałów w rynku.

Oczywiście trzymam kciuki, aby Androidowi 9.0 Pie się udało, lecz mimo wszystko i tak czuję się zawiedziony Projectem Treble, ponieważ użytkownicy zbyt długo muszą czekać na aktualizację. Pytanie tylko, czy to wina Google, czy producentów urządzeń?

Źródło: Android Developers Blog