tablety

Gold: w 2014 roku Android przegoni iOS

tablety

Kilka dni temu opisałem przewidywania firmy DisplaySearch, które jednoznacznie wskazywały na dominację iPada na rynku tabletów przez najbliższe 6, a nawet więcej lat. Dzisiaj jednak trafiłem na nowe prognozy dotyczące tego zagadnienia, tym razem przygotowane przez analityka Jacka Golda.

Według niego już za 3-4 lata sytuacja zmieni się diametralnie, a „monopol” iOS zostanie osłabiony, co poskutkuje równiejszym podziałem rynku pomiędzy Androida i iOS. Gold zastosował ponadto podział i rozgraniczył udziały w rynku dla sprzętu „dla Kowalskiego” i dla urządzeń znajdujących zastosowania w biznesie.

Czy rzeczywiście możemy już niedługo spodziewać się przejęcia władzy przez Androida? Spekulacje dotyczące tabletów do zastosowań zwykłych pozwalają sądzić, że tak. Przewiduje się, że urządzenie pracujące pod kontrolą systemu Google będą stanowić aż 50% sprzedanych tabletów w latach 2014-2015. Tuż za nimi uplasuje się iOS z 30%. Stawkę ma zamykać debiutujący niedługo Windows 8 oraz QNX. Ich udziały wyniosą odpowiednio 10% i mniej niż 10%.

Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli rozważamy zastosowanie tabletów w biznesie. Tam cały czas dominuje Apple, ale mimo tego, że ma 40% rynku, to niebezpiecznie blisko plasuje się Android ze swoimi 30%. Przez przyzwyczajenie klientów do systemów desktopowych i lojalność wobec Microsoftu, 15% czyli znacznie więcej niż w zwykłych zastosowaniach stanowić będzie sprzedaż tabletów z Windows 8. RIM i jego tablety podobnie jak wyżej będą oscylować w okolicach 10%.

Czy powinniśmy wierzyć takim prognozom? Czy można w jakikolwiek sposób przewidzieć przyszłość urządzeń przy tak szybkim rozwoju technologicznym, jaki obecnie obserwujemy? Moim zdaniem jest to bardzo trudne – ba! to jak wróżenie z fusów. Jednak, jeśli spojrzymy na porównanie tych dwóch prognoz, to dużo bardziej wiarygodna wydaje mi się ta przedstawiona przez DisplaySearch. Nie sądzę żeby tablety z Androidem dały radę aż tak mocno zbliżyć się do iOS, a nawet przegonić go w ciągu najbliższych paru lat. Bardzo ciekawie jednak zapowiada się Windows 8 – poprzedni system Microsoftu okazał się „tabletowym niewypałem”, więc czekamy na rok 2012, który przyniesie premiery oraz pokaz możliwości tabletów działających pod kontrolą tak dobrze znanych nam okienek.

źródło