Gogle wirtualnej rzeczywistości mogą mieć zastosowanie również w medycynie

Gogle wirtualnej rzeczywistości większości użytkowników kojarzą się jako narzędzie do rozrywki. Tymczasem rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie również w innych miejscach – na przykład w szpitalach.

AppliedVR, start-up z Los Angeles, opracował specjalną platformę z biblioteką, wypełnioną interaktywnymi grami i relaksującymi krajobrazami. Zapytacie po co? Otóż po to, aby przy ich pomocy zrelaksować pacjenta (na przykład przed albo po zabiegu) lub też złagodzić jego ból.

Ma to być odpowiedź na prawo, które w znacznym stopniu ma ograniczać możliwość podawania leków opioidowych (wśród nich znajduje się m.in. morfina). Bo choć skutecznie uśmierzają one ból (na przykład pooperacyjny, pourazowy czy wywołany przez nowotwór lub też przewlekły, którego źródłem są inne choroby), to jednocześnie ich długotrwałe podawanie może doprowadzić do tego, że pacjent się od nich uzależni.

AppliedVR przeprowadziła już pierwsze testy (wykorzystano do nich Gear VR Samsunga) na dorosłych i okazało się, że ból został zredukowany o 25% (w niektórych przypadkach nawet do tego stopnia, że nie trzeba było już podawać żadnych leków przeciwbólowych), zaś sam stres i niepokój aż o 60%.

Pomysł nadal jest dopracowywany, jednak AppliedVR musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, m.in. takim, aby rozwiązanie to było jak najbardziej „higieniczne”. Potrzebne są również nowe testy. Aktualnie trwa nabór 120 chętnych do wzięcia udziału w kolejnych badaniach.

Źródło: MedCity News przez SamMobile