Gmail otrzymuje nowy wygląd na Androidzie. I wygląda to dobrze

Jak do tej pory to Microsoft był mistrzem niezrealizowanych zapowiedzi, opóźnień i stopniowego wdrażania zmian w swoich aplikacjach systemowych. Zmian, które nie zawsze przypadały do gustu użytkownikom. Google, wraz z zapowiedzią nowego interfejsu Material Design 2.0, niestety podążyło tą samą drogą.

W lipcu zeszłego roku, na konferencji Cloud Next 2018, korporacja zapowiedziała nowy wygląd aplikacji Gmail. Wcześniej nowy wygląd klienta pocztowego wdrożono w wersji webowej. Od zapowiedzi do udostępnienia minęło siedem miesięcy. Aktualizacja popularnego Gmaila pojawiła się dopiero w zeszłym tygodniu.

Reklama

Zmiany w zasadzie mają charakter kosmetyczny i wpisują się w nowy, pozbawiony kolorów design. Wcześniej zaktualizowano już Wiadomości (SMS), Wiadomości Google czy Zdjęcia Google. Sklep Play nadal stoi w rozkroku. Główna strona pozostała w starej wersji wizualnej z zieloną belką na górze. Podstrony, typu Moje gry i aplikacje, są za to w wersji białej. Niektóre aplikacje obsługują ciemny motyw, inne nie.

Aplikacja, poza nowym wyglądem, otrzymała też opcje znane z wersji webowej. Przy pierwszym uruchomieniu zaktualizowanej wersji możemy wybrać rozstawienie tekstu: w widoku domyślnym, wygodnym lub kompaktowym. Zmieniono ikonę tworzenia nowej wiadomości, dodano na górze nasz avatar. Największe zmiany dotyczą widoku w głównej skrzynce odbiorczej, gdzie, podobnie jak w wersji PC, mamy dostęp do szybkiego podglądu załączników.

Czego brakuje? Przede wszystkim trybu ciemnego, który dostępny jest np. w Wiadomościach. Być może Google czeka z ujednoliceniem tej funkcji w swoich aplikacjach do premiery Androida Q, w którym dostaniemy w końcu natywnie możliwość włączenia trybu nocnego w całym systemie, a nie tylko w wybranych, pojedynczych aplikacjach. Niektórzy mogą narzekać. Mi, zmiany zaproponowane przez Google, przypadły do gustu. Szczególnie te dotyczące szybkiego podglądu załączników. System jest też coraz bardziej spójny wizualnie a nowy, biały design, jest zdecydowanie bardziej klarowny. Pozostaje nam jedynie czekać na tryb nocny.

Jeżeli nie dostaliście jeszcze nowej wersji wystarczy, że zalogujecie się do Sklepu Play i włączycie wyszukiwanie aktualizacji.

Źródło: Sklep Google Play