Geolokalizacja połączeń na numery alarmowe już we Wrocławiu. MPWiK podpisało umowę z Plusem

Po raz pierwszy w Polsce operator sieci Plus wprowadził usługę udostępniania w czasie rzeczywistym danych o przybliżonej geolokalizacji połączeń i prób połączeń na numery alarmowe. Usługa przeznaczona jest dla podmiotów i służb użyteczności publicznej, obsługujących numery alarmowe (np. firmy wodociągowe, zakłady energetyczne, przedsiębiorstwa ciepłownicze, zakłady gazownicze). Pierwszym klientem Plusa jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Usługa w swojej idei jest prosta, ale wymaga obwarowania odpowiednimi umowami. Te zostały już podpisane, więc wrocławskie MPWiK będzie mogło monitorować i lokalizować miejsca, z których w danym momencie dzwoni najwięcej osób chcących zgłosić awarię na numer alarmowy – w tym wypadku 994.

Reklama
Podpisanie umowy: Wojciech Piskorz, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o. oraz Witold Ziomek, Prezes Zarządu MPWiK Wrocław i Piotr Słomianny, Dyrektor Finansowy MPWiK Wrocław.

Plus w czasie rzeczywistym będzie udostępniał dane o przybliżonej geolokalizacji połączeń i prób połączeń – oczywiście anonimowe. W ten sposób MPWiK, jako firma obsługująca numer alarmowy, może natychmiast reagować, zwłaszcza w przypadku dużych awarii sieci wodociągowej. Rozwiązuje to problem „wiecznie zajętego 994”, pod który to numer zwykle nie da się dodzwonić, gdy w okolicy wystąpi jakiś poważniejszy problem z dostawami wody.

„Posiadając informacje w czasie rzeczywistym, jesteśmy w stanie oszacować skalę awarii (na podstawie liczby dzwoniących) oraz określić jej przybliżoną lokalizację (na podstawie zanonimizowanych lokalizacji dzwoniących) jeszcze zanim klienci zdążą ją zgłosić. W przypadku rozległych awarii każda minuta ma ogromne znaczenie.”
– Piotr Słomianny, Dyrektor Finansów w MPWiK Wrocław

Podpisanie umowy między Plusem a MPWiK we Wrocławiu w pewnym sensie otwiera drogę dla innych miast i firm, które chciałyby skorzystać z podobnych usług operatorskich. Można się więc spodziewać, że bliźniacze systemy ruszą za jakiś czas przy współpracy z innymi sieciami komórkowymi, również w innych częściach Polski.

 

źródło: informacja prasowa