Palit GeForce RTX 3060 Ti
Źródło: Palit

Palit GeForce RTX 3060 Ti ColorPOP to nowa karta graficzna, która świeci się na różne kolory

Producenci sprzętu komputerowego mają ciężkie zadanie, aby wyróżnić swoje komponenty na tle innych firm, bo niełatwo jest stworzyć coś nowego. Dotyczy to w szczególności tych zajmujących się tworzeniem niereferencyjnych modeli kart graficznych, które tylko nieznacznie różnią się od siebie specyfikacją. Głównym sposobem, aby karta zabłysnęła w oczach kupującego jest nadanie jej ciekawego wyglądu. Tak właśnie uczynił Palit w swojej najnowszej karcie GeForce RTX 3060 Ti ColorPOP.

Palit GeForce RTX 3060 Ti ColorPOP — kolorowa karta graficzna

Najnowsze GPU Palita należy do serii ColorPOP, która jak sama nazwa mówi, będzie oferować nietuzinkowy wygląd obudowy systemu chłodzenia. Producent zastosował tu specjalne materiały, które jak sam twierdzi, mają zmieniać swoje kolory, będąc pierwszą i jedyną tego typu konstrukcją na rynku. Aby uzyskać taki efekt, Palit wykorzystał jaskrawe farby metaliczne, które powodują, że kolory zmieniają się w zależności od kąta patrzenia i warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu.

Palit GeForce RTX 3060 Ti
Źródło: Palit

Palit GeForce RTX 3060 Ti ColorPOP zatem wyróżnia się na tle konkurencji, ponieważ może przybrać przeróżne barwy — m.in. błękitną, fioletową czy zieloną, nazwaną przez producenta „kameleonową”. Co więcej, karta oferuje także podświetlenie ARGB, zamontowane w trzech paskach przechodzących przez środkowy wentylator.

W kwestii wyglądu warto także zaznaczyć, że wspomniany model GeForce RTX 3060 Ti jest dość masywną konstrukcją o wymiarach 294 × 122 × 60 mm, zajmującą 2,7 slota z trzema wentylatorami na pokładzie.

Palit GeForce RTX 3060 Ti
Źródło: Palit

W kwestii specyfikacji jest tu niemal identycznie jak w innych RTX-ach 3060 z dopiskiem Ti. Karta graficzna została wyposażona w procesor graficzny GA104-200-A1 z 4864 rdzeniami CUDA, 152 Tensor oraz 38 RT pracujący w bazowej częstotliwości 1410 MHz, który taktuje do 1665 MHz w trybie boost. GPU ma do dyspozycji 8 GB pamięci wideo GDDR6 (o częstotliwości 14 Gb/s) na 256-bitowej szynie, dzięki czemu karta może pochwalić się przepustowością na poziomie 448 GB/s.

GeForce RTX 3060 Ti Palit ColorPOP ma do dyspozycji pojedyncze złącze HDMI 2.1 oraz trzy porty DisplayPort 1.4a. Karta obsługuje interfejs PCI-Express 4.0 i jest zasilana przy pomocy dwóch 8-pinowych wtyczek. Ma pobierać 220 W energii, natomiast producent rekomenduje łączenie karty z zasilaczem o mocy nie mniejszej niż 650 W.

Palit GeForce RTX 3060 Ti
Źródło: Palit

Jak na razie, nie znamy sugerowanej ceny karty graficznej, tak samo nie wiemy, kiedy GPU trafi na półki sklepowe. Niemniej jednak kupno Palit GeForce RTX 3060 Ti ColorPOP w dobrej cenie nie będzie należało do najprostszych zadań.