NVIDIA GeForce MX450

GeForce MX450 – nowość od NVIDII dedykowana ultraprzenośnym laptopom

Od dawna już wiemy, że superdrogie laptopy potrafią doścignąć wydajnościowo pełnoprawne komputery stacjonarne. Niestety tak duża wydajność mobilnych urządzeń jest z reguły wynikiem dużej wagi takich sprzętów, a także ich krótkim czasem pracy na baterii. Możliwe, że GeForce MX450 to zmieni.

Nie mamy co oczywiście spodziewać się po MX450 wydajności niczym w RTX 2080, ale jak na kartę graficzną dedykowaną małym i tanim laptopom, NVIDIA obiecuje naprawdę sporo. Na weryfikację obietnic firmy przyjdzie jeszcze czas.

Oficjalna zapowiedź GeForce MX450

NVIDIA w swoim przekazie prasowym, a także na specjalnej stronie poświęconej MX450 podkreśla, że układ ten ma być idealnym kompromisem pomiędzy wysoką wydajnością a mobilnością. Możemy liczyć między innymi na pełne wsparcie dla technologii NVIDIA Optimus, która zapewnia równowagę między długim czasem pracy na baterii a wydajnością.

Dla przypomnienia dodam, że poprzednik MX450 – GeForce MX350 pozwalał już na całkiem sporo. Średniozaawansowana obróbka grafiki czy montaż wideo nie stanowił dla tej karty problemu, a i większość gier działa na tym GPU zaskakująco dobrze.

Taki Wiedźmin 3 pozwalał na płynną rozgrywkę w 40 klatkach na sekundę w rozdzielczości 1080p – co prawda na ustawieniach niskich, ale przypominam, że układ ten był wykorzystywany w tanich lub ultralekkich laptopach.

Specyfikacja?

NVIDIA, póki co milczy na temat dokładnej specyfikacji GeForce MX450, podając jedynie bardzo podstawowe informacje.

Obsługa interfejsu pamięci:GDDR5 oraz GDDR6
Obsługa NVIDIA Optimus:Tak
Obsługa sterowników NVIDIA Game Ready:Tak
Obsługa PCI Express 4.0:Tak
Obsługa Microsoft DirectX:Interfejs API 12 (poziom funkcji 12_1)
Obsługa API Vulkan:1.2
Obsługa OpenGL:4.6
Obsługa OpenCL:1.2
Obsługa NVIDIA GPU Boost:Tak
Obsługa systemu Windows 7, 8 i 10:Tak

Niestety firma nie potwierdziła przecieków, które jakiś czas temu trafiły do sieci. Według nich wydajność MX450 ma być porównywalna do GeForce GTX 1650! Oznaczałoby to znaczny wzrost wydajności względem MX330 i 350, za co trzymam kciuki.

Co ciekawe jeszcze przed premierą MX450, zapowiedziano już wyposażone w nie laptopy — między innymi nowe modele Lenovo YOGA.