Zero kompromisów między wydajnością a mobilnością – NVIDIA STUDIO

Artykuł sponsorowany

Do tego, jak potężne możliwości kryją się we wnętrzach współczesnych notebooków, nikogo przekonywać nie trzeba. Dzięki rozwojowi inżynierii sprzętu komputerowego moc obliczeniowa dostarczana przez układy mobilne jest już na tyle duża, że na laptopach pracować mogą nawet specjaliści, którzy do wykonywania zadań potrzebują absolutnie najwyższej dostępnej wydajności. To właśnie z myślą o nich firma NVIDIA, wraz z partnerami sprzętowymi, uczyniła kolejny krok w przyszłość, oferując najpotężniejszą platformę mobilną dla profesjonalistów – NVIDIA STUDIO.

Cały świat to STUDIO

Zgodnie z założeniami projektu, platforma NVIDIA STUDIO znajdzie zastosowanie przede wszystkim w branży kreatywnej, gdzie każda sekunda zaoszczędzona na generowaniu materiału wynikowego, każdy dodatkowy megaherc mocy obliczeniowej jest na wagę złota. Dzięki możliwości renderowania wideo z wykorzystaniem GPU przyda się ona wszystkim, którzy szukają laptopa do montowania filmów. Z optymalizacji pod kątem profesjonalnego oprogramowania, takiego jak Adobe Creative Cloud, skorzystają przede wszystkim fotograficy oraz twórcy animacji 3D.

Technologia śledzenia promieni NVIDIA Ray Tracing przyda się z kolei projektantom, architektom czy twórcom wizualizacji wnętrz – zwłaszcza te ostatnie mogą wyglądać imponująco. Wielkie pokłady mocy drzemiące w układach NVIDIA RTX będą pomocne jeszcze jednej grupie użytkowników, a konkretnie prowadzącym transmisje internetowe – dzięki uwolnieniu zasobów procesora streaming jest zauważalnie mniej uciążliwy dla sprzętu.

Tego mocarza udało się zmieścić w… piętnastocalowym notebooku

Co istotne, to wszystko nie wymaga posiadania zaawansowanej stacji roboczej czy nawet domowego komputera stacjonarnego. Technologia NVIDIA STUDIO dostępna jest na dedykowanych laptopach. Dzięki temu cały świat to jedno wielkie studio.

Notebooki tylko z najwyższej półki

Decydując się na zakup jednego z dostępnych laptopów, które otrzymały certyfikat STUDIO, ich nabywca może być pewien, że otrzymuje urządzenie, które zapewni mu absolutnie najwyższy komfort pracy, a o wydajność jednostki nie będzie musiał się martwić przez co najmniej kilka najbliższych lat. Podstawą gwarancji jest fakt, że certyfikat ten przyznawany jest wyłącznie urządzeniom, wewnątrz których zainstalowano karty graficzne serii RTX (Quadro i GeForce).

Dzieje się tak, ponieważ optymalizacje STUDIO ściśle współpracują z warstwą sprzętową, na którą składają się, między innymi, rdzenie RT oraz Tensor. Towarzyszących GPU NVIDIA RTX podzespołów również, z całą pewnością, nie można nazwać słabymi. Dowodzą temu przykładowe konfiguracje sprzętowe z certyfikacją NVIDIA STUDIO.

Certyfikat NVIDIA STUDIO – dowód najwyższej wydajności

Notebook Acer ConceptD 5 nazywany jest laptopem do projektowania graficznego. Wyposażony został w kartę graficzną NVIDIA Quadro RTX 3000, sześciordzeniowy procesor Intel Core i7-9750H oraz 32 GB pamięci operacyjnej. Jako że jest to urządzenie dla grafików, jego ekran może zaprezentować bardzo szeroką paletę barw, dostosowywaną przez oprogramowanie ConceptD Palette. Do wyboru użytkowników oddane zostały dwie wersje – mniejsza z 15,6″ ekranem AHVA oraz większa – 17,3″ z matrycą IPS. Oba wyświetlacze pracują w natywnej rozdzielczości 4K UHD.

Acer ConceptD 5 Pro – na taki sprzęt czekałem!

Swoją propozycję dla profesjonalistów opracowała również firma ASUS, oferując komputer ASUS StudioBook. Tę siedemnastocalową konstrukcję wyróżnia GPU RTX 3000 Max-Q, ekran 17″ wykonany w technologii EWV, pracujący w przydatnej w profesjonalnych zastosowaniach rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli.

Skoro obecnie dostępne na rynku urządzenia robią takie wrażenie, rzućmy okiem w niedawno zaprezentowaną przyszłość. Znajdziemy tam notebooka ASUS ProArt StudioBook One, określanego obecnie najszybszą mobilną stacją roboczą na świecie. Stało się tak za sprawą zastosowania najpotężniejszej mobilnej karty graficznej, jaka kiedykolwiek powstałaNVIDIA Quadro RTX 6000 dysponuje niemalże nieograniczoną wydajnością, również za sprawą wykorzystania 24 GB pamięci VRAM. Z pewnością prędko jej nie zabraknie.

A po godzinach…

Komputery z certyfikatem NVIDIA STUDIO to z całą pewnością potężne maszyny do pracy, jednak co w przypadku, gdy ich użytkownik będzie chciał odpocząć i oddać się komputerowej rozrywce? Żaden problem! Wydajność, którą na co dzień wykorzystuje się do pracy, może również zapewnić nieskrępowaną, płynną rozgrywkę w nawet najbardziej wymagających grach komputerowych.

Mimo, że głównym zastosowaniem GPU RTX Quadro są bardzo ciężkie zadania kreatywne, w niejednej grze pokaże pazur, bardzo ostry pazur. W końcu niezależnie od tego, że są to karty profesjonalne, pełna obsługa ray traycingu cały czas pozostaje do dyspozycji gracza..

NVIDIA STUDIO – laptopy, ale nie tylko

By skorzystać z potężnej wydajności i szeregu optymalizacji oferowanych przez NVIDIA STUDIO, najlepiej zaopatrzyć się w jeden z wymienionych laptopów. Nie jest to jednak warunek konieczny. Technologia ta dostępna jest również w stacjonarnych stacjach roboczych oraz komputerach do zastosowań domowych. By z niej skorzystać wystarczy dysponować komputerem wyposażonym w jedną z kart graficznych NVIDIA GeForce RTX, a następnie pobrać z oficjalnej strony internetowej NVIDIA sterowniki w wersji STUDIO.

Te dostępne są nawet dla kart serii GeForce GTX po to, by ich posiadacze mogli cieszyć się z szeregu optymalizacji w poszczególnych programach graficznych. Należy jednak pamiętać, że to karty RTX, dzięki odpowiedniemu wsparciu sprzętowemu, będą korzystać z nowych sterowników w pełni. Gdy tylko zadania graficzne  zostaną zrealizowane, zawsze można na powrót zainstalować sterowniki GameReady.

Gabinet nie jest limitem

Dzięki laptopom NVIDIA STUDIO, korzystającym z układów GPU RTX Quadro, przestrzeń biurka czy gabinetu przestaje być ograniczeniem. Bariera w postaci konieczności dostępu do wydajności stacjonarnej stacji roboczej i profesjonalnego monitora może zniknąć nawet wewnątrz piętnastocalowej obudowy po to, by zapewnić komfortowe warunki pracy wszędzie, gdzie tylko użytkownik będzie tego potrzebował. Jako że sam jestem osobą pracującą zdalnie, w pełni doceniam możliwości nowej platformy od firmy NVIDIA. Dzięki niej wiem, że swoją pracę zabrać mogę wszędzie tam, gdzie akurat zmierzam, bez najmniejszego wpływu na spadek produktywności.

STUDIO to przede wszystkim komputery dla profesjonalistów, takich jak graficy, filmowcy czy fotograficy, jednak równie dobrze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagany jest brak kompromisów między mobilnością a wydajnością. To naprawdę potężne komputery.

Wpis powstał przy współpracy z x-kom