(fot. Garmin)

Garmin Catalyst – wirtualny trener jazdy po torze

Lubisz czasem pojechać na tor? Szukasz urządzenia, które nie tylko zmierzy czas okrążenia, ale również zapewni wskazówki pozwalające zoptymalizować przejazd? Zainteresuj się Garmin Catalyst.

Szczegółowe dane z okrążenia

Garmin Catalyst to urządzenie GPS, które montuje się na przedniej szybie samochodu. Nie mamy jednak do czynienia ze zwykłą nawigacją, pozwalającą przejechać z punktu A do punktu B. Catalyst został stworzony z myślą o entuzjastach motosportu, którzy lubią wyjechać na tor i sprawdzić własne możliwości.

Garmin Catalyst
(fot. Garmin)

Dzięki temu, że urządzenia ma wbudowaną bazę torów wyścigowych, może zbierać wiele szczegółowych informacji. Dostępna jest także opcja dodawania nowych torów. Kierowca ma podgląd m.in. czasu najlepszego okrążenia, adaptacyjnego czasu delta, liczby okrążeń i czasu całej sesji. Dane można przeglądać zarówno bezpośrednio na ekranie Garmin Catalyst, jak i w mobilnej aplikacji na smartfonie.

Przydatna może okazać się technologia TRUE TRACK POSITIONING. Wykorzystuje ona pozycjonowanie na podstawie sygnału 10 Hz z wielu sieci GNSS do generowania linii wyścigowej na torze. Kierowca otrzymuje nie tylko podgląd własnego przejazdu, ale również optymalnej trasy, pozwalającej uzyskać lepszy czas.

Garmin Catalyst
(fot. Garmin)

Ponadto, dołączona do zestawu kamera rejestruje obraz w jakości HD. Po przejechaniu okrążenia, nagranie dostępne jest na urządzeniu wraz z nałożonymi dodatkowymi informacjami – prędkość, dane okrążeń i wiele innych parametrów.

Wirtualny trener

Garmin Catalyst jest reklamowany przez producenta jako sprzęt, który pozwoli uzyskać lepsze wyniki na torze, a to sprawą wirtualnego trenera. Urządzenie samo analizuje dane, a całość podana jest w prosty i czytelny sposób, bez skomplikowanych wykresów. Nie trzeba również podłączać go do komputera i korzystać z dodatkowego oprogramowania, aby przejrzeć zebrane informacje.

Trener jazdy na torze zapewnia wskazówki, mające poprawić czas okrążenia. Co ciekawe, nie są to tylko informacje wyświetlane na ekranie, ale również komunikaty głosowe poprzez podłączony zestaw słuchawkowy lub radio samochodowe. Ponadto, technologia TRUE OPTIMAL LAP łączy najlepsze czasy dla każdego segmentu toru, aby wskazywać optymalny czas jazdy w oparciu o linie, po których faktycznie prowadzony był pojazd.

Kolejną funkcją wartą uwagi jest pokazywanie wydajności na zakrętach. Kierowca na mapie zobaczy, jak przedwczesne lub spóźnione decyzje o osiągnięciu wierzchołka zakrętu wpływają na ogólną szybkość przejazdu.

Niestety, tanio nie jest. Garmin Catalyst został wyceniony na 999,99 euro i do sprzedaży ma być wprowadzony w trzecim kwartale 2020 roku.