Garmin Forerunner 45, 245, 945 (fot. Garmin)

Zegarki Garmina przestały się synchronizować. Trwa wielka awaria spowodowana przez hakerów

Jeśli jesteście posiadaczami zegarka firmy Garmin, zapewne wiecie już, że urządzenia tego producenta tymczasowo straciły możliwość synchronizacji treningów i wykorzystania wielu innych funkcji. Wszystko przez atak hakerski.

Reklama

Garmin pada ofiarą hakerów

Oficjalnie – nie ma tragedii. Na stronie Garmina pojawił się tylko niewielki komunikat:

Mamy do czynienia z awarią, która ma wpływ na Garmin.com i Garmin Connect. Ta przerwa w działaniu wpływa również na funkcjonowanie call center i obecnie nie możemy odbierać żadnych połączeń, e-maili ani prowadzić czatów online. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu i przepraszamy za niedogodności.

A niedogodności są rzeczywiście spore. Użytkownicy nie mają dostępu do historii swoich treningów online, a ponadto nie są w stanie korzystać z wybranych funkcji, do których działania niezbędny jest Garmin Connect. W pewnych przypadkach uniemożliwia to… ustawienie budzika na następny dzień, bo funkcja ta wymaga połączenia się z serwerami Garmina.

Problem ma zasięg globalny. Trudno powiedzieć, czy użytkownicy urządzeń Garmin stracili bezpowrotnie swoje dane. Do czasu wystosowania przez firmę oficjalnego oświadczenia, poruszamy się w sferze domysłów.

Zgodnie znieoficjalnym raportem z Tajwanu, za awarią stoją hakerzy i ransomware EvilCorp. To tłumaczyłoby, dlaczego dobrze zorganizowana firma nie potrafi poradzić sobie z „awarią” przez wiele godzin.

Na polskiej stronie Garmina na Facebooku, pojawił się poniższy komunikat:

Garmin Pay bezpieczne

O ile roztropnym ruchem może być zmiana hasła do konta Garmina, tak raczej nie powinniśmy się obawiać, czy w wyniku ataku zostały przechwycone jakieś dane kojarzące nas z posiadaną kartą płatniczą, którą posługujemy się w płatnościach Garmin Pay. Dane dotyczące tokenu karty znajdują się lokalnie w urządzeniu i nie są połączone z Garmin Connect. Dlatego ta technologia płatności nie uległa awarii i wciąż można z niej korzystać bez obaw.