Galaxy Z Flip 2 może mieć coś, co powinna oferować już „jedynka”

Samsung Galaxy Z Flip oferuje najatrakcyjniejszy stosunek ceny do specyfikacji w segmencie składanych smartfonów, lecz nie oznacza to, że model ten nie ma wad. Według nieoficjalnych doniesień, Galaxy Z Flip 2 może zapewnić znacznie wygodniejszą obsługę.

Telefony z klapką nieoczekiwanie powróciły na rynek

Kiedy miałem naście lat, szalałem na punkcie telefonów z klapką. Moim nigdy niespełnionym marzeniem było posiadanie Motoroli RAZR V3, ale musicie sobie wyobrazić moją radość, kiedy w moje ręce trafiła (dziś określilibyśmy „budżetowa”) Motorola V235. Mam ją do tej pory i czasami nawet wyjmuję z pudełka, żeby się nią chwilę pobawić – otwieranie i zamykanie klapki jedną ręką cały czas sprawia ogromną frajdę.

Kiedy smartfony odesłały klasyczne telefony do lamusa (choć w niektórych częściach świata cały czas jest na nie ogromny popyt), wydawało się, że konstrukcje z klapką również trafią na „cmentarzysko technologii”.

Producenci jednak o nich nie zapomnieli, ale potrzebowali czasu, aby przystosować je do oczekiwań klientów w obecnych czasach. Telefony z klapką powróciły w nowej, nowoczesnej odsłonie jako składane smartfony. Co ciekawe, wprowadzić je na rynek zdecydowały się firmy, które naście lat temu miały w swoich ofertach mnóstwo telefonów z klapką, tj. Samsung i Motorola.

składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip 5G foldable smartphone
Samsung Galaxy Z Flip 5G (źródło: Samsung)

Galaxy Z Flip 2 będzie miał to, co powinien mieć już Galaxy Z Flip (5G)

Wspomniane firmy zupełnie inaczej podeszły jednak do tematu składanego smartfona z klapką. Motorola postanowiła wskrzesić legendarną RAZR V3 i bazować przede wszystkim na sentymencie, natomiast Samsung stworzył prawdziwie flagową konstrukcję.

Zdaniem wielu (jeśli nie większości) osób, Galaxy Z Flip (5G) oferuje znacznie atrakcyjniejszy stosunek ceny do specyfikacji niż Motorola RAZR (5G). Smartfon południowokoreańskiego producenta nie jest jednak pozbawiony wad, a za największą można uznać miniaturowy wyświetlacz na zewnętrznej stronie klapki. Co prawda Koreańczycy mocno się postarali, aby był funkcjonalny, lecz nie podlega dyskusji, że Motorola po prostu zrobiła to lepiej.

składany smartfon Motorola RAZR 5G foldable smartphone
Motorola RAZR 5G (źródło: Motorola)

Większy wyświetlacz zewnętrzny pozwala korzystać z większości funkcji Motoroli RAZR 5G, m.in. odpisywać na SMS-y i robić zdjęcia przy pomocy aparatu głównego. Samsung Galaxy Z Flip (5G) też umożliwia to ostatnie, lecz podgląd kadru na tak małym ekranie jest znacznie mniej wygodny.

Według nieoficjalnych doniesień, Samsung w Galaxy Z Flip 2 zastosuje większy wyświetlacz zewnętrzny, co znacząco zwiększy wygodę użytkowania tego smartfona, kiedy jest złożony. Jednocześnie może też pozwolić wydłużyć czas pracy na pojedynczym ładowaniu, bowiem użytkownik nie będzie musiał tak często korzystać z bardziej „prądożernego” ekranu wewnętrznego, jeśli zewnętrzny da mu dostęp do większości funkcji (tak to właśnie wygląda w Motoroli RAZR 5G).

Galaxy Z Flip 2 ma mieć większy ekran zewnętrzny niż Galaxy Z Flip
Galaxy Z Flip 2 ma mieć większy ekran zewnętrzny niż Galaxy Z Flip (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Dodatkowo wydłużyć czas pracy na pojedynczym ładowaniu umożliwi zastosowanie akumulatorów o większej łącznej pojemności (Galaxy Z Flip 5G ma baterie o pojemności w sumie 3300 mAh, podobnie jak wersja LTE).

Ponadto Galaxy Z Flip 2 podobno ma mieć również udoskonalony zawias oraz nową generację Ultra Thin Glass na wewnętrznym ekranie.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy Samsung oficjalnie zaprezentuje Galaxy Z Flip 2, ale raczej nie stanie się to wcześniej niż na początku 2021 roku.