Gadżety i akcesoria mobilne – co warto kupić do smartfona?

Smartfon jest narzędziem, które przez każdego z nas wykorzystywane jest w nieco inny sposób. Nie ulega jednak wątpliwości, że często bez dodatkowych akcesoriów nie jesteśmy w stanie się obejść – zwłaszcza bardziej wymagający użytkownicy. W niniejszym materiale przedstawię Wam listę gadżetów (w dodatku w większości niedrogich!), które mogą okazać się dobrym pomysłem na prezent dla kogoś, dla kogo telefon jest ważną częścią jego technologicznego życia.

Powerbanki – najlepiej z szybkim ładowaniem

Pewnie większość z Was domyślała się, jakie akcesorium zostanie tu wymienione jako pierwsze. Powerbank to aktualnie chyba najwierniejszy przyjaciel każdego z nas. Gdy tylko zaczyna brakować energii w smartfonie, przychodzi z pomocą.

Wybierając powerbank warto zwrócić uwagę na pojemność ogniwa, liczbę portów USB, a także natężenie, z jakim ładuje. A bardziej zaawansowanym użytkownikom smartfonów polecam zainteresować się powerbankami z szybkim ładowaniem – nie jest ich wcale dużo, ale zdecydowanie są warte uwagi.

Przykład: Samsung Fast Charge EB-PN920, cena: ok. 169 zł

Słuchawka Bluetooth

Jeśli znacie kogoś, kto często nie odbiera od Was telefonu, bo akurat nie ma ręki robiąc obiad lub prowadzi samochód, warto pomyśleć o słuchawce Bluetooth. Nie jest to duży wydatek, a akcesorium tego typu jest niesamowicie przydatne.

Przykład dla mniej wymagających: Nokia BH-110, cena: ok. 49 zł
Bardziej designerska i lżejsza: Jabra Eclipse, cena: ok. 389 zł

Statywy mobilne

Aparaty w smartfonach, zwłaszcza w ostatnim roku, weszły na wyższy poziom. Ich możliwości są zaskakujące, dzięki czemu spora część użytkowników małpek przerzuca się na robienie zdjęć smartfonami. W dzień, nawet te z niższej średniej półki, radzą sobie co najmniej przyzwoicie. Nieco gorzej sprawa ma się w nocy, zwłaszcza robiąc zdjęcia z ręki. Dlatego dla każdego maniaka fotografii polecam na prezent mały statyw, który pozwoli wykorzystać potencjał drzemiący w smartfonowym aparacie – zwłaszcza mającym tryb profesjonalny z ustawianiem czasu naświetlania i/lub dedykowany tryb nocny.

Osobiście korzystam z Manfrotto Pixi Mini i jestem zadowolona. Cena: ok. 65 zł

Selfie sticki

Moze mi się tylko wydaje, ale odnoszę wrażenie, że boom na selfie sticki już minął. Gdzie nie pojadę w zagraniczną podróż (#cebuladeal mocno), owszem, przy najważniejszych atrakcjach wciąż spotkamy natrętnych sprzedawców tych kijków, ale zainteresowanie nimi jest znikome. Po swoich portalach społecznościowych widzę też, że selfie z kijka jest dużo mniej niż choćby na początku roku. Ale jeśli macie wśród znajomych osoby lubiące robić selfie i/lub czesto podróżujące, możecie pomyśleć, by wręczyć jej właśnie selfie sticka. Ja bym się z takiego prezentu nie ucieszyła, ale znam sporo osób, które owszem, bardzo.

Cena: od 15 zł za najbardziej podstawowy model

Etui / pokrowce

Zgodnie z powodzeniem, że nie stać nas na tanie rzeczy, kupujemy coraz droższe telefony. Zauważyłam, głównie wśród swoich znajomych, że zaczynamy coraz bardziej dbać o swoje urządzenia. Doceniamy to, ile kosztowało nas wejście w ich posiadanie, a z drugiej strony samo wzornictwo sprzętu. Nic więc dziwnego, że wielką popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju etui i pokrowce, dzięki którym nasze smartfony mogą uniknąć rysowania obudowy czy obić na kantach. Ciekawym pomysłem na prezent wydaje się spersonalizowane etui z wybranym zdjęciem lub grafiką.

Cena: zależna od modelu

Folie ochronne / szkła hartowane

Ten punkt można połączyć z poprzednim. Wszystko przez to, że idealnie dopełnia etui i chęć dbania o to, by smartfon ciągle wyglądał tak, jak po wyjęciu z pudełka, czyli jak nowy. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ekrany naszych telefonów ciągle i ciągle narażane są na zarysowania i stłuczenie (przed którym akurat trudno się uchronić). Warto zadbać o to, by ekran po kilku miesiącach korzystania z telefonu nie wyglądał jak po wojnie. Folia ochronna o odpowiednich właściwościach lub szkło odporne okaże się dobrym wyborem. Dodatkowo warto pamiętać, że istnieją różne ochrony ekranu, w tym prywatyzujące czy zmniejszające problemy z czytelnością ekranu w słońcu. Folie czy szkło nie wpływa w żaden sposób na komfort korzystania ze smartfona od strony typowo użytkowej.

Cena: zależna od produktu

Karty podarunkowe do sklepu Google Play

Znam wiele osób, które z różnych względów nie chcą podłączyć swojej karty kredytowej do konta w Google Play, przez co skazane są na pobieranie wyłącznie darmowych aplikacji lub korzystanie z kart podarunkowych. I to właśnie one, dla takich osób, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza, jeśli mówimy o młodych użytkownikach, którzy nie mogą kupować aplikacji i gier, bo po prostu nie mają takiej możliwości. Gift karty można kupić w większości saloników prasowych – o ile jeszcze nie tak dawno znaleźć je było trudno, tak teraz są powszechnie dostępne.

Cena: od 50 złotych

Mikrofon krawatowy

Coraz więcej z nas tworzy materiały na YouTube. Jeśli macie wokół siebie takie osoby, a wiecie, że jakość dźwięku w ich  wideo nie jest najlepsza, możecie w łatwy sposób ją poprawić. Wystarczy zainwestować w mikrofon krawatowy, przygotowany do współpracy ze smartfonami i to wszystko – różnica w jakości dźwięku jest zauważalna.

Przykład: Rode SmartLav+, cena: ok. 269 złotych

Karty pamięci

Pamięci w smartfonach nigdy za wiele. Zwłaszcza, że w tych tańszych modelach wciąż znajdziemy tylko 8GB lub 16GB pamięci, co dla wielu użytkowników może się okazać niewystarczającą wartością. Ale od czego są karty pamięci… na ich temat rozpisywać się nie będę, bo zrobił to Jakub w osobnym materiale, do którego odsyłam.

Cena: zależna od marki i produktu

Rękawiczki

Przy tym punkcie niektórzy mogą się uśmiechnąć. Bo niby dlaczego w technologicznym poradniku świątecznym podpowiadam kupno rękawiczek? Powód jest prosty: bo zwykłe rękawiczki często nie radzą sobie z obsługą smartfonów – po prostu ekrany na nie nie reagują. Tymczasem większości z nas zależy, by zimą nie stracić możliwości korzystania ze smartfonów przy niezbyt dogodnej temperaturze.

Cena: zależna od produktu

Podstawka pod smartfon

Osobiście nie wyobrażam sobie już życia bez podstawki na telefon, która zawsze towarzyszy mi podczas pracy na laptopie. Gdy ktoś dzwoni lub przychodzi jakiekolwiek powiadomienie, mam je w zasięgu wzroku – nie muszę szukać telefonu odłożonego gdzieś dalej ani go podnosić. Dla osób pracujących przy biurku fajne rozwiązanie.

Cena: zależna od produktu, najczęściej ok. kilkudziesięciu złotych

Uchwyt samochodowy

Szybka zabawa w skojarzenia – skoro smartfon ma swoje miejsce na biurku w podstawce, to dobrze, gdyby je miał również w samochodzie. Stąd szybkie przejście do uchwytów samochodowych. Tych jest na rynku cała masa: począwszy od tych montowanych na szybę, przez uchwyty na kratki wentylacyjne po magnetyczne. A skoro już mamy uchwyt, warto zainteresować się też szybką ładowarką samochodową.

Cena: zależna od produktu

Dwustronny pendrive

Osoby, którym zależy na szybkiej możliwości przenoszenia danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi a laptopem, z pewnością z uśmiechem spojrzą w stronę dwustronnych nośników pamięci. Korzystam z dwóch akcesoriów tego typu – z USB C i microUSB, oba od Kingstona i muszę przyznać, że to niezwykle przydatne maluchy – zwłaszcza, gdy nagli nas potrzeba zgrania plików, a nie mamy dostępu do internetu.

Przykład: DataTraveler MicroDuo 32GB; cena: ok. 39 zł; DataTraveler MicroDuo 3C 64GB; cena: ok. 80 zł

Organizer do kabli

Gdybyście kiedyś wpadli do mnie z niezapowiedzianą wizytą, przy moim biurku zauważylibyście stos ładowarek i ogólnie niezbyt uporządkowane stanowisko pracy. Niestety, utrzymanie tego miejsca w należytym porządku nie jest moją najmocniejszą stroną. Jeśli znacie osoby mające podobnie do mnie, wręczcie im organizer, który pomoże okiełznać kable plączące się przy biurku.

Przykład: BlueLounge CableDrop Multi; cena: ok. 39 zł

Głośniki Bluetooth

Głośniki w urządzeniach mobilnych są coraz lepsze – to nie ulega wątpliwości. Wciąż jednak trudno jest za ich pomocą rozkręcić imprezę ;) lub choćby włączyć muzykę na tyle głośno, by była słyszalnym podkładem nastrojowym np. na ognisku. W tym celu przyda się bezprzewodowy głośnik, który za pomocą modułu Bluetooth można podłączyć do każdego smartfona czy tabletu.

Przykład: TP-Link Groovi Ripple (BS1001); cena: ok. 100 zł

Lokalizatory

Nową kategorią na rynku mobilnym są różnego rodzaju lokalizatory. Ich działanie nie opiera się o moduł GPS, a o Bluetooth Smart i aplikacje współpracujące. Z założenia mają pozwalać na łatwe odnajdywanie rzeczy, które się zgubiło (np. klucze czy torebka) oraz ustalanie pozycji osób, na których nam zależy (dzieci, osoby starsze).

Przykład: NotiOne; cena: 99 zł

Może macie jeszcze jakieś inne pomysły mobilnych gadżetów, które nadają się na prezenty świąteczne? Dajcie znać w komentarzach!

_
Tekst pierwotnie został opublikowany w naszym świątecznym magazynie. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją!