Nadszedł ratunek dla gier przeglądarkowych – oto Flashpoint 7.1

Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie grał w żadną grę przeglądarkową. Szeroki wybór setek tysięcy darmowych, zróżnicowanych, choć w większości mało rozbudowanych i w gruncie rzeczy przeciętnych gier zapewnił flashówkom lata popularności i swoisty kult w naszym kraju i poza nim. Aktualnie synonimem grania bez posiadania porządnego sprzętu stała się technologia chmury, choć rozgrywka w przeglądarce jeszcze do niedawna cieszyła się niemałym zainteresowaniem u młodszych użytkowników komputerów.

Pożegnanie z Flashem

Oficjalnym zwieńczeniem życia technologii Adobe Flash było zakończenie jej indeksowania w Google.

Niestety, koniec wsparcia oznacza także wyłączenie gier uruchamianych bezpośrednio przez przeglądarkę. Decyzja ta spotkała się z mocno mieszanymi reakcjami użytkowników, lecz ostatecznie wszyscy musieliśmy pogodzić się z odejściem popularnej wtyczki. Okazuje się jednak, że nie wszystkie produkcje przepadły w odmętach internetu.

Drugie życie gier z przeglądarek – Flashpoint 7.1

Firma Maxima zajmująca się zachowywaniem danych po grach sieciowych opublikowała wersję 7.1 programu Flashpoint, który umożliwia uruchomienie ponad 36000 gier opartych o technologię Flash.

Na papierze brzmi to jak spełnienie marzeń miłośników rozgrywki bez pobierania masy plików i logowania się do kilku launcherów, aby uruchomić gry od różnych wydawców. Szczerze mówiąc, działa to nawet lepiej niż mogłoby się wydawać.

Choć ilość paragrafów początkowo przytłacza, to Flashpoint jest banalnie prosty w obsłudze

Jak to działa?

Flashpoint 7.1 jest bardzo ambitny w swoich założeniach. Ma on za zadanie zebrać w jednym miejscu dziesiątki tysięcy gier, które pierwotnie dostępne były na rozproszonych po internecie stronach zawierających masę irytujących reklam, a do tego często działały dość słabo z uwagi na wykorzystanie tanich serwerów.

Aplikacja dostępna jest w dwóch wersjach:

  • Ultimate – ważąca 281 GB baza danych zawierająca wszystkie pliki niezbędne do uruchomienia każdej gry dostępnej w asortymencie Flashpoint,
  • Infinity – zajmująca niespełna 300 MB (lub 14 GB, jeżeli zdecydujemy się na opcję z zaimplementowanymi ikonami) aplikacja, która pozwala na pobranie gier dopiero przy chęci ich uruchomienia.

Przetestowałem kilka gier i o dziwo nie uświadczyłem jakichkolwiek błędów, które mogłyby być winą samego programu. Wszystko wygląda stosunkowo dobrze, działa płynnie i jest intuicyjne w obsłudze. Nie wiem, czy da się zrobić coś lepiej w tym przypadku. Miło by było, gdyby wprowadzono możliwość aktualizacji gier przez pierwotnych deweloperów, jednak brak tej funkcji nie przeszkadza w pełnym cieszeniu się dostępną zawartością.

Age of War do dziś może sprawiać masę frajdy

Flashpoint 7.1 dostępny jest do pobrania na tej stronie. Opublikowany został w zupełności za darmo, a autorzy na bieżąco aktualizują aplikację. Warto wspomnieć też, że deweloper chcący usunięcia aplikacji z bazy danych (przykładowo z powodu przeniesienia jej na nowszy silnik) może bez problemu poprosić o to poprzez wystosowanie wiadomości e-mail.

Źródło: Gry-Online, BlueMaxima