Nadszedł ratunek dla gier przeglądarkowych - oto Flashpoint 7.1

Nadszedł ratunek dla gier przeglądarkowych – oto Flashpoint 7.1

Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie grał w żadną grę przeglądarkową. Szeroki wybór setek tysięcy darmowych, zróżnicowanych, choć w większości mało rozbudowanych i w gruncie rzeczy przeciętnych gier zapewnił flashówkom lata popularności i swoisty kult w naszym kraju i poza nim. Aktualnie synonimem grania bez posiadania porządnego sprzętu stała się technologia chmury, choć rozgrywka w przeglądarce jeszcze do niedawna cieszyła się niemałym zainteresowaniem u młodszych użytkowników komputerów.

Pożegnanie z Flashem

Oficjalnym zwieńczeniem życia technologii Adobe Flash było zakończenie jej indeksowania w Google.

Niestety, koniec wsparcia oznacza także wyłączenie gier uruchamianych bezpośrednio przez przeglądarkę. Decyzja ta spotkała się z mocno mieszanymi reakcjami użytkowników, lecz ostatecznie wszyscy musieliśmy pogodzić się z odejściem popularnej wtyczki. Okazuje się jednak, że nie wszystkie produkcje przepadły w odmętach internetu.

Drugie życie gier z przeglądarek – Flashpoint 7.1

Firma Maxima zajmująca się zachowywaniem danych po grach sieciowych opublikowała wersję 7.1 programu Flashpoint, który umożliwia uruchomienie ponad 36000 gier opartych o technologię Flash.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Na papierze brzmi to jak spełnienie marzeń miłośników rozgrywki bez pobierania masy plików i logowania się do kilku launcherów, aby uruchomić gry od różnych wydawców. Szczerze mówiąc, działa to nawet lepiej niż mogłoby się wydawać.

Nadszedł ratunek dla gier przeglądarkowych - oto Flashpoint 7.1
Choć ilość paragrafów początkowo przytłacza, to Flashpoint jest banalnie prosty w obsłudze

Jak to działa?

Flashpoint 7.1 jest bardzo ambitny w swoich założeniach. Ma on za zadanie zebrać w jednym miejscu dziesiątki tysięcy gier, które pierwotnie dostępne były na rozproszonych po internecie stronach zawierających masę irytujących reklam, a do tego często działały dość słabo z uwagi na wykorzystanie tanich serwerów.

Aplikacja dostępna jest w dwóch wersjach:

  • Ultimate – ważąca 281 GB baza danych zawierająca wszystkie pliki niezbędne do uruchomienia każdej gry dostępnej w asortymencie Flashpoint,
  • Infinity – zajmująca niespełna 300 MB (lub 14 GB, jeżeli zdecydujemy się na opcję z zaimplementowanymi ikonami) aplikacja, która pozwala na pobranie gier dopiero przy chęci ich uruchomienia.

Przetestowałem kilka gier i o dziwo nie uświadczyłem jakichkolwiek błędów, które mogłyby być winą samego programu. Wszystko wygląda stosunkowo dobrze, działa płynnie i jest intuicyjne w obsłudze. Nie wiem, czy da się zrobić coś lepiej w tym przypadku. Miło by było, gdyby wprowadzono możliwość aktualizacji gier przez pierwotnych deweloperów, jednak brak tej funkcji nie przeszkadza w pełnym cieszeniu się dostępną zawartością.

Nadszedł ratunek dla gier przeglądarkowych - oto Flashpoint 7.1
Age of War do dziś może sprawiać masę frajdy

Flashpoint 7.1 dostępny jest do pobrania na tej stronie. Opublikowany został w zupełności za darmo, a autorzy na bieżąco aktualizują aplikację. Warto wspomnieć też, że deweloper chcący usunięcia aplikacji z bazy danych (przykładowo z powodu przeniesienia jej na nowszy silnik) może bez problemu poprosić o to poprzez wystosowanie wiadomości e-mail.

Źródło: Gry-Online, BlueMaxima