Fitbit Sense

Fitbit OS 5.0 już dostępny! Co wprowadza nowa aktualizacja?

Fitbit, po swoich ostatnich premierach, postanowił skupić się bardziej na optymalizacji i ulepszeniu swojego software’u. Do pobrania pojawia się właśnie Fitbit OS 5.0. Jakie zmiany ze sobą niesie?

Reklama

Fitbit OS 5.0 poprawi wygląd UI i nawigację po systemie

Fitbit OS 5.0 jest już dostępny na dwóch urządzeniach, których sprzedaż rozpoczęła się wczoraj. Mowa tutaj o smartwatchach Fitbit Sense i Fitbit Versa 3. Nowa wersja oprogramowania ma być według Fitbit najlepszą i największą od czasu Fitbit Ionic w 2017 roku. Przyjrzyjmy się więc temu, co uległo zmianie po aktualizacji, bo zmiany są dość znaczące.

Największa zmiana dotyczy nawigacji w systemie. Zmienia się jej układ. Od wersji OS 5.0 gest przeciągnięcia palcem od lewej do prawej strony będzie skutkował cofnięciem użytkownika do poprzedniego okna, natomiast naciśnięcie bocznego przycisku spowoduje powrót do tarczy zegara.

Fitbit OS 5.0 wprowadzi nowy sposób nawigacji po systemie
Fitbit OS 5.0 wprowadzi nowy sposób nawigacji po systemie (fot. Fitbit)

Idąc dalej, zmiany doczekał się także interfejs użytkownika. W nowym UI zmieniona została czcionka na Raiju, która według Fitbit daje większą przestrzeń i przejrzystość dla użytkownika. Zmiana jak najbardziej na plus, biorąc pod uwagę wielkości wyświetlaczy w smartwatchach. Dodatkowo ikony zostały delikatnie powiększone, co ma ułatwić korzystanie z urządzenia podczas uprawiania aktywności fizycznej, jak bieganie czy jazda na rowerze.

Dodatkowo do nowego interfejsu został dostosowany rozmiar tekstu, przycisków i ikon, aby wszystko wyglądało ładnie i było przystępne dla użytkownika.

Nowy wygląd UI w najnowszym systemie od Fitbit
Nowy wygląd UI w najnowszym systemie od Fitbit (fot. Fitbit)

Niestety, jest też zła informacja. Najnowszy update otrzymają tylko wspomniane wcześniej Fitbit Sense i Fitbit Versa 3. Nie jest do końca powiedziane, co stanie się ze starszymi urządzeniami tego producenta, jak chociażby starsze wersje Fitbit Versa. Prawdopodobnie zostaną one na Fitbit OS 4.0, lub otrzymają uaktualnienie, ale bez znaczących zmian w wyglądzie i nawigacji systemowej.