Nokia 7.1 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Finlandia bada smartfony Nokii, bo te rzekomo wysyłają dane użytkowników na chińskie serwery

Fiński organ ds. ochrony danych prowadzi dochodzenie w sprawie producenta smartfonów Nokia, czyli HMD Global. Firma podejrzana jest o instalowanie na urządzeniach oprogramowania, które bez zgody użytkownika przesyła wrażliwe dane do Chin.

Sprawa jest na razie w powijakach. Odbiła się jednak szerokim echem w opinii publicznej po tym, jak norweski nadawca telewizyjny NRK opublikował raport, z którego wynikało, że smartfon HMD Global przesyłał prywatne dane na serwer znajdujący się w Chinach.

Reklama

Henrik Austad, który jest autorem wspomnianego raportu, monitorował ruch z telefonu Nokia 7, by sprawdzić, gdzie jego dane są wysyłane. Informacje w postaci niezaszyfrowanej opuszczały smartfon i lądowały na chińskim serwerze. Dane zawierały jego lokalizację, a także numer karty SIM i numer seryjny telefonu.

Telewizja NRK wpadła na trop właścicieli serwera – znajdował się on w domenie vnet.cn, która zarządzana jest przez firmę telekomunikacyjną China Telekom. Reijo Aarnio, rzecznik praw obywatelskich Finlandii, powiedział, że oceni, czy doszło do jakichkolwiek naruszeń związanych z „danymi osobowymi i czy istnieje usprawiedliwienie prawne” dla takiego procederu.

HMD Global podpisało 10-letnią licencję na wykorzystywanie marki Nokia w 2016 roku. Firma podobno przyznała nadawcy telewizyjnemu NRK, że pewna partia telefonów Nokia 7 rzeczywiście wysyłała niektóre dane użytkowników do Chin. Określono to jako „błąd”, rzekomo naprawiony w styczniowej aktualizacji oprogramowania, którą zainstalowało większość użytkowników. Producent smartfonów twierdzi, że telefony Nokia nie wysyłają żadnych danych osobowych, które mogłyby zidentyfikować ich właścicieli.

Wskazując na surowsze przepisy dotyczące prywatności nałożone przez Unię Europejską w ubiegłym roku, rzecznik praw obywatelskich Finlandii stwierdził, że „może to być co najmniej naruszenie przepisów GDPR”. Jeśli do takiego wniosku dojdą organy regulacyjne Finlandii, HMD Global może zapłacić za swój „błąd”. Na początku tego roku Google zostało ukarane kwotą 50 milionów euro za nieprzejrzystą politykę wykorzystania danych we Francji.

 

źródło: Engadget
na zdjęciu głównym: Nokia 7.1