(fot. pexels.com)

#FacebookLockout – zgłosiłeś fake konto? Cóż, możesz dostać bana na Facebooku

Lista zabronionych czynów, za które można dostać bana na Facebooku jest dość długa. Nikt jednak nie spodziewał się, że jego konto zostanie zablokowane po zgłoszeniu… użytkownika łamiącego regulamin.

Facebook blokuje nieodpowiednie konta

Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga udostępnia narzędzia, które pozwalają zgłosić posty, zdjęcia czy nieodpowiednie zachowanie użytkowników. Celem jest sprawniejsze usuwanie treści, które nie powinny znaleźć się na stronie. Cóż, jak się okazuje, narzędzia służące do poprawy jakości Facebooka mogą stać się początkiem problemów dla osoby, która postanowiła z nich skorzystać.

Na popularności zyskuje właśnie hashtag #FacebookLockout, który pojawia się w licznych postach na Twitterze. Niezadowoleni użytkownicy Facebooka skarżą się na błędnie działający mechanizm zgłaszania oszustów, fake kont i innych zakazanych treści. Po skorzystaniu z dostępnych narzędzi, blokada owszem jest nakładana, ale na złe konto.

Niestety, zgłoszenie błędu jest trudniejsze niż początkowo mogłoby się wydawać. Poszkodowani użytkownicy proszeni są o skorzystanie z jednej z form weryfikacji. Proces przywrócenia konta jednak nie działa – profil pozostaje zablokowany na nieokreślony czas. Co więcej, części osób nie udało się w ogóle skontaktować z działem pomocy technicznej Facebooka.

Blokada może przynieść sporo problemów

Należy mieć na uwadze, że zablokowanie konta na Facebooku to nie tylko brak możliwości lajkowania postów czy pisania ze znajomymi. Jak zauważa Cory Comer, dyrektor marketingu w firmie RateLinx, po nałożeniu niesłusznej blokady, przez tydzień nie mógł on obsługiwać strony swojej firmy w serwisie społecznościowym. Niektórzy mogą więc stracić dostęp do klientów i jednej z opcji rozwoju oraz promowania swojej pracy.

Cory Comer dodaje, że otrzymał bana po tym, jak zgłosił fałszywe konto swojego znajomego. Cyberprzestępca założył fake konto, a następnie napisał z prośbą przelania pieniędzy. Comer zgłosił próbę oszustwa, a następnie po kilku godzinach został zablokowany na Facebooku. Ponadto, nie mógł skorzystać z żadnej formy przywrócenia i weryfikacji swojego konta.

Podobny schemat występuje u innych poszkodowanych użytkowników. Niektórzy tracą dostęp do konta na prawie miesiąc. Natomiast Facebook nie odpowiada nawet na formularze kontaktowe. Z kolei inne bezpośrednie możliwości skontaktowania się nie są dostępne – wymagane jest bowiem zalogowanie się na konto Facebooka, aby z nich skorzystać.

Facebook obecnie nie odniósł się do powyższych zarzutów. Należy więc czekać na odpowiedź firmy i usunięcie dość poważnego problemu.

Polecamy również:

Facebook wydał miliard dolarów na technologie kontrolowania elektroniki przez mózg

źródło: Mashable