Facebook zmusi użytkowników do używania Messengera usuwając funkcję „wiadomości” z innych aplikacji

Jakiś czas temu Facebook zaktualizował swoją aplikację do chatowania ze znajomymi, a następnie zmusił użytkowników by Ci instalowali ją na swoich urządzeniach blokując podobną funkcję w oficjalnym programie do obsługi sieci społecznościowej. To działanie bardzo nie spodobało się użytkownikom, zwłaszcza że włączenie blokady odbywało się falami, zaś ikonka wiadomości w programie Facebooka nadal występowała. Niebawem jednak zniknie i ona – Facebook planuje usunięcie funkcji wiadomości ze wszystkich swoich aplikacji tak, by instalacja Messengera była dla użytkowników jedyną drogą do komunikowania się ze swoimi znajomymi.

Decyzja Facebooka nie jest dziwna pod względem technicznym, ponieważ obecność linku do wiadomości w aplikacji, która sama w sobie chatu nie obsługuje mogła być dezorientująca dla użytkowników. Niemniej jednak wycięcie wiadomości z aplikacji i zmuszanie kogokolwiek do używania aplikacji Messengera, który nawiasem mówiąc nie działa najlepiej i tak jak główna aplikacja pochłania mnóstwo RAMu, nie musi być dobrze przyjęte przez członków serwisu. Polityka Facebooka jest jednak nieugięta i można ją wyrazić słowami: „Chcecie chatować? Instalujcie Messengera.”. Niewykluczone, że ocena aplikacji w sklepach Apple czy Google ulegnie znacznej degradacji, ponieważ nie każdy chce pogodzić się z takim podejściem Facebooka. Sam przyznam szczerze, że w momencie, gdy społecznościowy gigant próbował zmusić mnie do instalacji Messengera na swoich urządzeniach, także nie byłem tym pomysłem zachwycony. Skończyło się na tym, że aplikacja do Facebooka z hukiem wyleciała z mojego sprzętu, zaś sam serwis przeglądam jedynie w wersji HTML5.

Najprawdopodobniej w najbliższym czasie zmiany nie dotkną jedynie wersji aplikacji przeznaczonej na platformy Microsoftu.

Wy jak podchodzicie do polityki Facebooka w zakresie Messengera? Czy nie irytuje Was fakt, że jesteście zmuszani do instalowania kolejnych aplikacji do obsługi jednego serwisu? Zapraszamy do dyskusji i wymiany poglądów.

[źródło]