Facebook logo (fot. Facebook)

Facebook pracuje nad uruchomieniem własnej kryptowaluty?

Jakieś dwa lata temu rynek oszalał na punkcie kryptowalut. Bitcoin galopował jak szalony, a w ślad za nim podążało m.in. Ethereum czy Litecoin. Gdy wydawało się już, że w tej niszy rynku nie może wydarzyć się nic ciekawego, do gry postanowił włączyć się Facebook.

Jak informuje BBC, gigant mediów społecznościowych planuje uruchomienie swojej własnej kryptowaluty, GlobalCoin. W pierwszym kwartale 2020 roku ma być ona dostępna w dwunastu krajach, a później – jeśli wszystko potoczy się po myśli Facebooka – trafi na kolejne rynki. Spekuluje się, jakoby zamknięte testy miały odbyć się jeszcze w obecnym roku kalendarzowym. Warto też zauważyć, że za projektem, niejako w tle, stoi bank Western Union.

Facebook ma nadzieję, że projekt GlobalCoin pomoże znacząco uprościć obrót pieniędzmi, wnosząc zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo przeprowadzania transakcji na jeszcze wyższy poziom. Co ważne, odbyły się już rozmowy z Departamentem Skarbu Stanów Zjednoczonych, mające na celu opracowanie procesu kontroli tożsamości. Serwis chce w ten sposób ukrócić takie procedery, jak pranie brudnych pieniędzy.

Ludzie kupują HTC Exodus 1, więc HTC pracuje nad następcą

Serwis źródłowy pośrednio sugeruje też, że Facebook będzie starał się postrzegać kryptowalutę w taki sposób, jak tradycyjny pieniądz: dolara, jeny czy złotówki. Ma to pomóc w zminimalizowaniu wahań kursów, które są główną zmorą rynku kryptowalut. W dłuższej perspektywie czasowej GlobalCoin powinien stać się także autoryzowanym sposobem płatniczym na Instagramie i WhatsAppie. Szczegółowe regulacje, połączenie kont bankowych oraz wymiana Coinów na prawdziwą walutę wciąż wymaga doprecyzowania.

Jak sądzicie, czy taka decyzja się Facebookowi opłaci? Dajcie znać w komentarzach.

źródło: BBC przez Neowin