Excel: Wstawianie danych z obrazu do arkusza kalkulacyjnego, już w drodze na iOS

Microsoft zapowiedział aktualizację dla aplikacji Excel na iOS, która może się okazać zbawienna zwłaszcza dla osób często uczestniczących w spotkaniach, z których wynoszą notatniki pełne naszkicowanych tabel zawierających wymagane dane. Wprowadzenie owoców spotkania do Excela zajmowało częstokroć więcej czasu niż samo spotkanie razem z dojazdem na nie, z czego doskonale zdają sobie sprawę niemal wszyscy pracownicy biurowi. Od dziś Excel dla iOS przy wsparciu technologii rozpoznawania tekstu i uczenia maszynowego wprowadzi dane automatycznie.

Zgodnie z instrukcją opublikowaną przez Microsoft, import danych z tabeli na papierze do arkusza kalkulacyjnego jest bardzo prosty. Należy jedynie uruchomić aplikację, wybrać funkcję importu danych ze zdjęcia, nakierować obiektyw aparatu na tabelę, wskazać obszar do zaimportowania i poczekać, aż oprogramowanie wykona resztę pracy za nas. Ciężko o prostsze rozwiązanie.

Microsoft podaje kilka przykładowych zastosowań nowej funkcji:

  • porządkowanie tysięcy wierszy tabelarycznych danych bez konieczności wykonania żadnego ruchu długopisem;
  • szybkie tworzenie wykresów, do których ręczne przeliczenie danych wymagałoby sporego nakładu czasu;
  • wykorzystanie narzędzi analitycznych wbudowanych w program Excel celem dokładniejszej interpretacji zgromadzonych danych;
  • łatwe archiwizowanie dokumentacji papierowych do celów compliance i późniejszego wykorzystania.
Narzędzie Wstawianie danych z obrazu fot. Microsoft

Za sprawne funkcjonowanie technologii przetwarzania tabel na arkusze kalkulacyjne odpowiada symultanicznie klika narzędzi znanych dotychczas z innych zastosowań w pakiecie Office, w tym narzędzie odpowiedzialne za importowanie danych z plików PDF do postaci edytowalnej w Wordzie, Office Lens czy Seeing AI.

Na początku skanowany obraz jest analizowany pod względem struktury tabeli – wyznaczane są główne części składowe takie jak tekst, granice tabeli czy elementy graficzne. Za wykonanie tego zadania odpowiada klasyczny silnik OCR produkcji Microsoftu. Następnie uzyskane w ten sposób dane dopasowywane są do struktury arkusza kalkulacyjnego – następuje podział na poszczególne komórki tabeli zgodnie z układem kolumn i wierszy na papierze, dokonywana jest również interpretacja pustych przestrzeni między poszczególnymi wartościami (dla poszczególnych rzędów wartości bez wyznaczonych obramowań). Dalej zadanie przekazywane jest algorytmom wykorzystującym uczenie maszynowe, które przygotowują finalny efekt pracy narzędzia.

Jako że narzędzie Wstawianie danych z obrazu aktywnie wykorzystuje sztuczną inteligencję, należy się spodziewać jego ciągłego doskonalenia w miarę wykorzystywania. Zgodnie z obietnicami Microsoftu program powinien m.in. nauczyć się samodzielnie korygować pominięte czy zdublowane znaki.

Zgodnie z zapowiedziami Microsoftu aplikacja Excel dla iOS zaktualizowana o nową funkcję udostępniona zostanie uczestnikom programu Office Insider w przyszłym miesiącu. Producent deklaruje również rychłe udostępnienie narzędzia dla innych platform. Warto dodać, że opisywana funkcja jest dostępna dla posiadaczy urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android od marca 2019 r.

W chwili obecnej narzędzie wspiera 21 języków, przede wszystkim łacińskich (angielski, niemiecki, hiszpański), działa również w języku polskim.

Instrukcja obsługi opisywanego narzędzia dostępna jest w języku polskim na stronie Microsoftu.

Zrobisz zdjęcie tabelki i po chwili zobaczysz ją w Excelu – usprawnienia Office’a na Androidzie

Źródło: Microsoft